Home Kategorie Życie Księgowi przerażeni widmem kar. Chodzi o zmianę w przepisach dot. VAT

Księgowi przerażeni widmem kar. Chodzi o zmianę w przepisach dot. VAT

Księgowi przerażeni widmem kar. Chodzi o zmianę w przepisach dot. VAT

Na forach internetowych dla księgowych wrzenie. Wszystko przez nową wersję JPK_VAT. Księgowi są załamani. Twierdzą, że nowego pliku nie da się sporządzić bez błędu.

To, że nowy JPK_VAT wywołuje poważne kontrowersje, a problemy nie są przesadzone, potwierdza Jerzy Koniecki, prezes Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. – “Obawy księgowych są duże, ale liczymy na rozmowy i dialog z Ministerstwem Finansów” – wyjaśnia.

– “Zmian w przepisach podatkowych jest bardzo dużo, a wywołują one sporo problemów interpretacyjnych. Mamy tego świadomość. Dla nas najważniejsze jest jednak, żeby księgowi nie byli karani za najmniejszy błąd. Tu rozwiązania ustawowe są fatalne, bo w praktyce przewidują kary dla księgowych za najmniejszy błąd. Dzisiaj nie tylko księgowy, ale każda osoba sporządzająca rozliczenia może podlegać sankcjom. Ostatecznie naraża się na nie także podatnik” – tłumaczy „Rzeczpospolitej” Jerzy Koniecki.

– “Przepisy wprowadzające nowy JPK_VAT od początku wzbudzały wiele kontrowersji. W praktyce okazały się jeszcze trudniejsze. Problemy się mnożą, a za każdy błąd grozi 500 zł kary. Trudno się więc dziwić, że księgowi się obawiają” – przyznaje w rozmowie z „Rz” Robert Dudkowiak, radca prawny z z poznańskiej kancelarii RDK.

Branża liczy na dialog z resortem finansów. 26 listopada odbędzie się konferencja „Biura rachunkowe na zakręcie”, na której temat JPK_VAT zostanie poruszony.

1 października 2020 roku zaczęła obowiązywać nowa wersja JPK_VAT wraz z deklaracją. Tego dnia rozpoczęły się też okresy rozliczeniowe, za które czynni podatnicy VAT muszą raportować transakcje wyłącznie na nowych zasadach.

 

Książka z dzieckiem BookHero
Książka z dzieckiem BookHero
65,00 zł
79,00 zł
30 dni
do końca oferty!
Piękna, personalizowana książka z imionami i zdjęciami dzieci; unikalny prezent już od 65 zł

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz