Home Kategorie Zdrowie Trzecia fala pandemii koronawirusa w Polsce? Minister zdrowia podał datę. Powinniśmy się przygotować.

Trzecia fala pandemii koronawirusa w Polsce? Minister zdrowia podał datę. Powinniśmy się przygotować.

Trzecia fala pandemii koronawirusa w Polsce? Minister zdrowia podał datę. Powinniśmy się przygotować.

Trzecia fala pandemii uderzy w Polskę już za 3 miesiące – przepowiada ponuro minister zdrowia. Wzrostu zachorowań można się spodziewać pod koniec lutego. Do tego czasu musimy się przygotować.

Przez pierwszą falę pandemii Polska przeszła, w porównaniu do innych krajów europejskich, praktycznie suchą stopą. Dumnie ogłosił to prezydent Andrzej Duda, który w czerwcu, gdy liczba nowych zakażeń była liczona w setkach, chwalił rząd, a przy okazji również siebie, za całkowite panowanie nad pandemią.

Cztery miesiące później sam  zachorował na Covid-19, ogólna liczba zakażonych przekroczyła 27 tysięcy dziennie, a premier Mateusz Morawiecki nerwowo reagował na pytania dziennikarzy, dlaczego w lipcu twierdził, że koronawirus „jest już w odwrocie” i „nie trzeba się go bać”.

Mit o panowaniu rządu nad sytuacją runął wraz z ujawnieniem, że wiosną tego roku, gdy Komisja Europejska podpisała porozumienie z sześcioma firmami na zakup 110 tysięcy respiratorów i zaapelowała do państw członkowskich, by zgłaszały zapotrzebowanie, Polska nie skorzystała z tej możliwości. W przeciwieństwie np. do Bułgarii, która w ramach akcji KE zgłosiła chęć zakupu 55 respiratorów i otrzymała je w lipcu. W tym czasie polscy politycy zajmowali się wyborami prezydenckimi, a potem awanturą w koalicji, piątką dla zwierząt i zakazem aborcji. Nie przygotowaliśmy się więc do drugiej fali.

Teraz, dla odmiany doszedł do wniosku, że jednak się przydadzą, bo grozi nam trzecia fala pandemii.  Jak wyznał w środę na konferencji prasowej, ma wewnętrzne przeczucie, że do niej dojdzie:

– “Trzecia fala epidemii koronawirusa w Polsce jest realnym zagrożeniem. Mówimy o niej w różnych prognozach. Może nałożyć się na szczyt zachorowań grypowych, który na ogół co roku ma miejsce w okolicach przełomu lutego i marca.” – mówi.

Czyli już za trzy miesiące. Minister ujawnił, że warto się przygotować na różne scenariusze, dlatego tym razem nie będzie niczego zamykał:

– “W ostatnim czasie pojawiło się dużo sygnałów w przestrzeni publicznej, co do zasadności tworzenia szpitali tymczasowych w dobie, kiedy pandemia wyhamowuje. Mamy jeden mocny przekaz – szpitale tymczasowe są naszą ostatnią linią obrony, którą będziemy wykorzystywali w razie pojawienia się trzeciej fali zachorowań. To oznacza, że na pewno do marca nie będzie można podejmować decyzji o wycofaniu się z budowy czy funkcjonowania szpitali tymczasowych. One mają miejsce w systemie.” – dodaje.

 

eKurs: Pośrednik w obrocie nieruchomościami
eKurs: Pośrednik w obrocie nieruchomościami
49,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Kurs online: Pośrednik w obrocie nieruchomościami z zaświadczeniem MEN za 49 zł z Online Edukacją

Twoja reakcja?

Super
Super
6
Ha ha
Ha ha
16
Wow
Wow
6
Smutny
Smutny
3
Zły
Zły
8

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz