Home Kategorie News Rząd chce wiedzieć ile masz na koncie. PiS pracuje nad 2 nowymi projektami.
11.86K

Rząd chce wiedzieć ile masz na koncie. PiS pracuje nad 2 nowymi projektami.

Rząd chce wiedzieć ile masz na koncie. PiS pracuje nad 2 nowymi projektami.

Rząd chce znać stan konta obywateli? Politycy opracowują dwa projekty, które mogą wzbudzić pewne wątpliwości.

Jednym z nich jest projekt konfiskaty prewencyjnej autorstwa Zbigniewa Ziobry. Drugi to projekt o dostępie do kont bankowych, przygotowany przez Tadeusza Kościńskiego. Eksperci mają wobec niego spore wątpliwości.

Jak informuje PAP, już w pierwszym kwartale 2021 r. pojawią się przepisy dotyczące Systemu Informacji Finansowej. Jak ma działać nowy projekt?

SInF to nowy projekt rządu, dzięki któremu otrzyma on dostęp do wiedzy o praktycznie każdym koncie bankowym założonym przez obywatela Polski. Dane takiej bazy trafią do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej i Krajowej Administracji Skarbowej. To jednak nie wszystko.

SInF ma służyć do realizacji zadań sądów, prokuratury oraz służb. Stąd też do bazy danych będzie mieć dostęp szereg instytucji, w tym CBA, ABW, Policja czy Straż Graniczna.

Autorzy projektu twierdzą, że celem jest m.in. wdrożenie unijnych dyrektyw, które dotyczą zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu, oraz przepisów ustanawiających zasady ułatwiające korzystanie z informacji finansowych i innych informacji w celu zapobiegania pewnym przestępstwom.

Projekt ma też zmniejszyć koszty funkcjonowania oraz obciążenia biurokratyczne organów administracji publicznej oraz instytucji finansowych i pozostałych podmiotów gospodarczych.

Ale szczytne cele rządzących wzbudzają pewne wątpliwości. Łukasz Czucharski, ekspert Pracodawców RP ds. podatkowych, komentuje w rozmowie z Faktem:

– „Nie sposób nie odnieść wrażenia, że w ostatnich latach system fiskalny państwa staje się coraz bardziej represyjny, a proces inwigilacji obywateli i przedsiębiorców postępuje” – mówi Czucharski.

– „Należy jednak już teraz apelować o zaniechanie prób przemycenia w projekcie przepisów, które prowadziłyby do daleko idącej, wykraczającej poza zakres implementacji dyrektywy UE, inwigilacji obywateli i przedsiębiorców” – podkreśla ekspert.

Czucharski dodaje też, że już teraz państwo posiada szereg narzędzi, które mają zapobiegać przestępstwom finansowym.

Wybielanie i remineralizacja zębów
Wybielanie i remineralizacja zębów
149,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Wybielanie zębów lampą LED (od 99 zł) wraz z remineralizacją (od 149 zł) w White & Beauty w Bielsku-Białej

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
5
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
34

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz