Home Kategorie Życie Wierni są oburzeni. Ksiądz zaczyna kolędę pomimo epidemii. Każdy dostał od niego skandaliczną przesyłkę.
23.45K

Wierni są oburzeni. Ksiądz zaczyna kolędę pomimo epidemii. Każdy dostał od niego skandaliczną przesyłkę.

Wierni są oburzeni. Ksiądz zaczyna kolędę pomimo epidemii. Każdy dostał od niego skandaliczną przesyłkę.

Ksiądz z parafii w Witoszowie Dolnym koło Świdnicy nie przejmuje się pandemią. Wbrew zaleceniem zamierza odwiedzać okolicznych mieszkańców po kolędzie.

Ksiądz Jarosław Lipniak, proboszcz dolnośląskiej parafii planuje rozpocząć kolędę 28 listopada. Wbrew oczekiwaniom wiernych nie odbędzie się ona w trybie niestacjonarnym tak, jak było to sugerowane. Duchowny zamierza, zgodnie z tradycją, odwiedzać domy.

Z informacji, które pojawiły się na stronie parafii wynika, że kolęda rozpocznie się 28 listopada i potrwa do 5 grudnia. Proboszcz zamierza złożyć wizytę mieszkańcom Witoszowa Dolnego, Pogorzałej, Witoszowa Górnego i Komorowa. Wierni o wizycie zostali poinformowani listownie.

Ksiądz o wszystko zadbał. Komunikatowi towarzyszą dwie koperty – jedna służyć ma na „ofiarę kolędową”, a druga na „prace budowlane”. Parafianie są zbulwersowani i boją się o własne zdrowie.

– „Załóżmy, że ksiądz trafi do osoby chorej i rozniesie wirusa po innych mieszkańcach. Przecież on nie posiada danych epidemiologicznych. I co wtedy będzie? To jest brak jakiejkolwiek odpowiedzialności za życie innych ludzi” – mówił jeden z mieszkańców Witoszowa Dolnego w rozmowie z portalem Gazeta Wyborcza.

Lipniak w liście do okolicznych mieszkańców powołał się na zapis Kodeksu Prawa Kanonicznego.

– „Pragnąc dobrze wypełnić funkcję pasterza, proboszcz powinien starać się poznawać wiernych powierzonych jego pieczy. Winien zatem nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza w niepokojach i smutku, oraz umacniając ich w Panu, jak również – jeśli w czymś nie domagają – roztropnie ich korygując […]”

Ksiądz zaznaczył też, że kolęda odbędzie się za pozwoleniem świdnickiej kurii. Rzecznik placówki wyjaśnił, że temat nie był jeszcze omawiany.

– „Temat wizyty duszpasterskiej będzie omawiany podczas najbliższej konferencji księży dziekanów. Ksiądz biskup, zanim podejmie stosowne decyzje w tej sprawie, pragnie wysłuchać gremium doradczego zgodnie z wytycznymi Kodeksu Prawa Kanonicznego, śledząc tym samym dane resortu zdrowia dotyczące liczby zakażeń koronawirusem” – podkreślił.

– „W związku z tym informacja na temat wizyty duszpasterskiej w diecezji będzie podana w późniejszym czasie. Ksiądz proboszcz z Witoszowa, podejmując decyzję o rozpoczęciu odwiedzin duszpasterskich, kierował się własnym rozeznaniem w parafii co do tego wydarzenia” – dodał.

Duchowny nie chce rozmawiać z dziennikarzami i twierdzi, że otrzymał zakaz wypowiadania się. Parafianie zostali poinformowani o tym, że pandemia nadwyrężyła kondycję finansową lokalnego kościoła, a proboszcz był zmuszony wziąć kredyt. Stąd też nietypowa prośba o dwie koperty. Co o tym sądzicie?

Loty w tunelu aerodynamicznym
Loty w tunelu aerodynamicznym
109,00 zł
406 dni
do końca oferty!
Tunel aerodynamiczny: minuta lotu (109 zł) z filmowaniem (129 zł) i więcej w FreeFlyCenter

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
50
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
2
Zły
Zły
20

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz