Home Kategorie Życie Kolejne 2 mld zł dla TVP popłynie z naszych kieszeni. Nie, to nie jest żart!

Kolejne 2 mld zł dla TVP popłynie z naszych kieszeni. Nie, to nie jest żart!

Kolejne 2 mld zł dla TVP popłynie z naszych kieszeni. Nie, to nie jest żart!

Rządzący ponownie dali TVP możliwości otrzymania 2 miliardów złotych. Tym razem chodzi o rekompensaty za straty tytułem abonamentu RTV. No cóż, TVP to najważniejszy wydatek, co?

Budżet na 2021 rok wciąż jest procedowany przez parlament. 30 września oficjalny dokument trafił do Sejmu, a 7 października, jak podaje “Wyborcza”, rozpatrywała go komisja finansów publicznych. Dla TVP oznacza to możliwość niemałego zysku.

Artykuł 8 dokumentu nadaje Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego złożenie wniosku do premiera o przekazanie TVP oraz Polskiemu Radiu rekompensaty za utracone wpływy z abonamentu RTV. Na polecenie Prezesa Rady Ministrów nawet do 1 950 000 złotych może zostać przelane przez Ministerstwo Finansów na konto Telewizji Polskiej.

Przyjęcie budżetu przez prezydenta Andrzeja Dudę uprawomocni propozycję Zjednoczonej Prawicy. Przypomnijmy, że na początku 2020 roku posłowie opozycji prosili o skierowanie 2 miliardów złotych na służbę zdrowia. Chodzi o słynne już kwoty, jakie ze Skarbu Państwa uzyskały władze TVP. Jak wszyscy wiemy, postulat upadł w drodze głosowania.

“Wyborcza” przytoczyła uzasadnienie projektu, z którego wynika, że nawet dwa razy więcej osób korzysta z ulgi podatkowej, obejmującej odbiorniki. Dziennikarze wskazują jednak, że nie podano metod, jakimi wyliczono straty poniesione przez TVP.

Telewizja Polska w ostatnich 4 latach, według Fundacji ePaństwo i “Wirtualnych Mediów”, otrzymała w ramach wyrównania aż 4,8 miliarda złotych. To jest chore, że TVP otrzymuje tak dużo pieniędzy.

Nowelizacja ustawy budżetowej w latach 2017-2018 przyznała dla TVP 860 mln zł. Rok później było to już 1,26 mld zł. Największe poruszenie wywołały jednak przyznane wiosną tego roku niemal 2 mld zł dla TVP i Polskiego Radia. Telewizja Polska otrzymała wówczas 1,71 mld zł. Pompowanie pieniędzy w ten relikt przeszłości jest aż nadto widoczne.

Trwający rok również okazał się łaskawy dla nadawcy. Z danych wynika, że mimo spadających przychodów z reklam w pierwszej połowie 2020 r. TVP uzyskała 936,5 mln zł zysku netto między innymi dzięki wpływom z abonamentu i rekompensaty.

 

Kurs online: Opiekun w żłobku
Kurs online: Opiekun w żłobku
79,00 zł
299,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Kurs online: Opiekun w żłobku z elementami animatora czasu wolnego z zaświadczeniem MEN za 79 zł z Online Edukacja

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz