Home Wideo Marcin nagrał, jak ksiądz utrudnia mu apostazję. “Możecie się poskarżyć do papieża Franciszka”

Marcin nagrał, jak ksiądz utrudnia mu apostazję. “Możecie się poskarżyć do papieża Franciszka”

Marcin nagrał, jak ksiądz utrudnia mu apostazję. “Możecie się poskarżyć do papieża Franciszka”

W obliczu skandali pedofilskich oraz powiązań Kościoła z polityką, coraz więcej osób zaczyna interesować się apostazją. Wystąpienie z Kościoła katolickiego nie jest jednak takie łatwe, a przekonał się o tym Marcin z Kalisza. Mężczyzna z ukrytej kamery nagrał, w jaki sposób został potraktowany przez księdza z parafii świętego Józefa w Kaliszu.

Po 22 października, czyli dniu ogłoszenia orzeczenia TK Julii Przyłębskiej o zaostrzeniu prawa aborcyjnego, liczba wyszukiwań hasła “apostazja” w Google znacznie się zwiększyła. Polacy zaczęli interesować się procedurami, przez które trzeba przejść, by opuścić Kościół katolicki.

Od 2015 r. ułatwiono proces apostazji. Obecnie wystarczy zgłosić się po świadectwo chrztu do parafii, w której zostaliśmy ochrzczeni, a następnie przygotować oświadczenie woli z odpisem chrztu i zanieść oba dokumenty parafii do której podlegamy ze względu na miejsce zameldowania. Duchowny weryfikuje poprawność oświadczenia, ale ma obowiązek spróbować przekonać potencjalnego apostatę do zmiany zdania.

I właśnie w “przekonywaniu do zmiany zdania” tkwi największy problem, bo niektórzy księża nie dopuszczają możliwości, by pozwolić na apostazję. Aktywista Bartek Staszewski udostępnił na Twitterze 12-minutowe nagranie Marcina z Kalisza, które pokazuje, jak jeden z kapłanów z parafii świętego Józefa w Kaliszu uniemożliwia opuszczenie Kościoła katolickiego.

Marcin przyszedł na spotkanie z księdzem razem ze swoją matką. Jak twierdzi, była to szósta wizyta w parafii świętego Józefa – wcześniej za każdym razem odmawiano mu odejścia z grona wiernych. Tym razem postanowił nagrać przebieg wydarzenia.

Spotkanie przebiegło w burzliwej atmosferze. Na filmie widzimy, jak ksiądz wielokrotnie nie udziela odpowiedzi na proste pytanie Marcina: “w jaki sposób zatem mogę wreszcie wystąpić z Kościoła?”.

W pewnym momencie proboszcz zaczyna ignorować mężczyznę i rozpoczyna dyskusję z jego matką.

 – “Proszę nic nie mówić, bo ja rozmawiam z pana mamą” – słyszymy w nagraniu.

 – ” Trzeba było podjąć decyzję w chwili chrztu. To jest absurd, że pani wpierw przynosi dziecko, a potem pyta, co ma zrobić, by wystąpić z Kościoła” – twierdzi ksiądz.
 – ” Dla mnie to nie jest absurd” – odpowiada kobieta, która wcześniej kilkakrotnie zaznacza, że jest katoliczką, ale szanuje decyzję syna o apostazji.
 – “Nie wie pani, co to jest Kościół? To niech sobie pani poczyta! Może nawet pani poskarżyć do papieża Franciszka” – mówi ksiądz.

Całe nagranie dostępne jest w tym miejscu:

Kufel, pokal, szklanka z grawerem
Kufel, pokal, szklanka z grawerem
12,99 zł
49,99 zł
120 dni
do końca oferty!
Od12,90 zł: Szklanka, kufel lub pokal do piwa z dowolnym grawerem z unikalneprezenty.pl

Twoja reakcja?

Super
Super
2
Ha ha
Ha ha
3
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
6
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz