Home Kategorie News Działania policji niepokoją rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara.
5.37K

Działania policji niepokoją rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara.

Działania policji niepokoją rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara.

Senat miał zapoznać się w piątek z informacją szefa MSWiA na temat działań policji wobec uczestników protestów po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. Mariusz Kamiński nie znalazł jednak czasu na to, by stanąć przed senatorami.

Senatorowie mieli w piątek, na wniosek senatora KO Bogdana Klicha, wysłuchać informacji ministra spraw wewnętrznych i administracji o działaniach policji wobec uczestniczek i uczestników protestów po ogłoszeniu decyzji Trybunału Konstytucyjnego. Minister Kamiński nie pojawił się jednak w Senacie.

Wicemarszałek Gabriela Morawska-Stanecka poinformowała, że minister w piśmie z 25 listopada br. powiadomił marszałka Senatu, że ze względu na liczne obowiązki i udział w posiedzeniu Sejmu nie może uczestniczyć w obradach Senatu.

Swoje stanowisko w sprawie działań policji przedstawił rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.

 – “Możemy zauważyć pewne zjawiska i wyciągać określone wnioski co do działań policji. To, co moim zdaniem jest widoczne na przestrzeni dwóch miesięcy, co wynika ze skarg, obserwacji, innych działań RPO, to intensyfikacja działań policji. Intensyfikacja, która polega na nieustannym legitymowaniu osób, które albo uczestniczą, albo wręcz udają się na demonstrację. To jest także regularne kierowanie wniosków do sanepidu i to są zatrzymania” – mówił Bodnar.

Jego zdaniem działania policji budzą poważny niepokój.Zwrócił się do Senatu o podjęcie prac nad ustawą o przestrzeganiu praw człowieka przez policję.

Senator Bogdan Klich zaprezentował nagrania, na których uwieczniono zachowania funkcjonariuszy podczas protestów. O swoich przeżyciach opowiadali także uczestnicy demonstracji, m.in. Katarzyna Augustynek z inicjatywy Polskie Babcie, która stwierdziła, że 22 października, czyli w dniu, gdy zapadło orzeczenie TK ws. aborcji, “policja oszalała”.

– “Od strony prawnej i faktycznej prześladują nas” – mówiła Augustynek.

Białka Tatrzańska: 1-7 nocy z wyżywieniem i wellness
Białka Tatrzańska: 1-7 nocy z wyżywieniem i wellness
189,00 zł
450,00 zł
154 dni
do końca oferty!
Białka Tatrzańska: 1-7 nocy dla 2 osób ze śniadaniami lub HB i wellness w Willi Skałka

Twoja reakcja?

Super
Super
6
Ha ha
Ha ha
7
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
3

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz