Home Kategorie News Stało się. Dzisiaj w nocy weszła nowa ustawa. Dotyczy wszystkich kobiet w Polsce i ich rodzin.
37.32K

Stało się. Dzisiaj w nocy weszła nowa ustawa. Dotyczy wszystkich kobiet w Polsce i ich rodzin.

Stało się. Dzisiaj w nocy weszła nowa ustawa. Dotyczy wszystkich kobiet w Polsce i ich rodzin.

Na konferencji prasowej Ministerstwa Sprawiedliwości ogłoszono, że w życie weszła nowa ustawa.

Nowe przepisy dotyczące walki z przemocą w rodzinie były dyskutowane od dawna. 30 kwietnia Sejm przegłosował wprowadzenie ustawy antyprzemocowej niemal jednomyślnie. Przeciwni byli tylko posłowie Konfederacji.

Do tej pory egzekwowanie zakazu zbliżania się lub pociągnięcie do odpowiedzialności agresora domowego trwało latami. Ustawa zakłada, że zostanie wprowadzone odrębne, szybkie postępowanie w sprawach ludzi stosujących przemoc.

Dzięki zmianom w prawie można natychmiast egzekwować opuszczenie mieszkania przez agresora i zastosować zakaz zbliżania się. Policja według nowego prawa może wydać agresorowi nakaz opuszczenia domu i zakaz zbliżania się do niego. Obowiązuje on 14 dni.

Ofiara przemocy może złożyć wniosek o przedłużenie tego okresu.

– „To zupełnie nowe kompetencje. Dzięki nim policja otrzymuje właśnie nowe, skuteczne narzędzie do walki z przemocą domową” – mówił wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski i wyjaśnia:

– „Dotychczas bowiem było tak, że to ofiara przemocy – niejednokrotnie kobieta z dziećmi – musiała uciekać z domu lub pozostawać ze sprawcą przemocy pod jednym dachem. Teraz, dzięki natychmiastowemu nakazowi policyjnemu, będzie mogła mieć pewność, że wezwanie policji definitywnie rozwiązuje problem”– tłumaczy wiceminister.

Ustawa zakłada też ważną zmianę: usprawnienie przebiegu procesu, który ma trwać maksymalnie miesiąc. Tutaj kluczową rolę po raz kolejny odegra policja, bo to policjanci będą dostarczać pisma procesowe, a nie poczta.

Policja będzie też dostarczać do sądu informacje, które usprawnią proces, np. adres zamieszkania świadka. Funkcjonariusze będą tez musieli sprawdzać, czy sprawca przemocy stosuje się do zakazu zbliżania.

W przypadku niezastosowania się do nakazu, policja może taką osobę aresztować, wypisać karę grzywny, lub ograniczyć wolność. W każdym z tych przypadków oprawca naraża się na odpowiedzialność wykroczeniową, egzekwowaną w trybie przyspieszonym.

– „Tu nie chodzi o zmiany w sferze wartości, tutaj chodzi o realne działania, które powinniśmy podejmować – wolne od ideologii, a pełne empatii wobec cierpienia kobiet i dzieci” – mówił minister sprawiedliwości.

Masaż orientalny lub rytuał spa
Masaż orientalny lub rytuał spa
99,99 zł
170,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Orientalny rytuał SPA z masażem dla 1 osoby (99,99 zł) lub dla dwojga (189,99 zł) w Better Body (do -44%)

Twoja reakcja?

Super
Super
14
Ha ha
Ha ha
3
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
4

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz