Home Kategorie Życie Polacy masowo wypłacają pieniądze z banków. Strach narasta coraz bardziej

Polacy masowo wypłacają pieniądze z banków. Strach narasta coraz bardziej

Polacy masowo wypłacają pieniądze z banków. Strach narasta coraz bardziej

W obliczu pandemii gotówka stała się najbardziej pożądaną formą oszczędności. Polacy zaczęli tłumnie odwiedzać bankomaty z uwagi na spadek atrakcyjności lokat bankowych o stopach procentowych.

Likwidacja depozytów przełożyła się na bezprecedensowe wzrosty wartości gotówki w obiegu. Polsat News donosi, że tegoroczny rekord padł w marcu, kiedy przyrost gotówki wyliczono na 20 mld zł. Natomiast w październiku w obiegu pozostawało 8 mld zł.

Wyliczenia wskazują, żew ubiegłym miesiącu z terminowych lokat zniknęło 5,7 mld zł. Oznacza to, że po raz pierwszy od 2011 r. Polacy trzymali w formie depozytów mniej niż 200 mld zł. Pandemia zdecydowanie zmieniła postrzeganie oszczędności.

Wycofywanie depozytów nie wiązało się jednak tylko z wypłatą gotówki. W ostatnim czasie zaobserwowano także wzrost środków gromadzonych na rachunkach bieżących. Saldo na ROR-ach zwiększyło się o 13,3 mld zł w październiku. Od początku 2020 r. bieżące rachunki wzrosły o 148,4 mld zł. Wszystko wskazuje na to, że ROR-y stały się, po gotówce, nową metodą Polaków na przechowywanie pieniędzy na niepewne, pandemiczne czasy.

Dlaczego Polacy rezygnują z lokat terminowych i decydują się na wypłatę gotówki lub kierują pieniądze na rachunki bieżące? Analizy tego zjawiska podjęli się eksperci z HRE Investments. Ich zdaniem głównym powodem niskiej opłacalności lokat są stopy procentowe, które na mocy decyzji Rady Polityki Pieniężnej osiągnęły poziom bliski zeru.

Wyliczenia NBP nie pozostawiają wątpliwości. Przeciętny roczny depozyt utworzony we wrześniu 2020 r. pozwalał na odsetki rzędu zaledwie 0,16 proc. w skali roku. Zatem każdy, kto zdecydował się na taką formę oszczędzania i powierzył bankowi 10 tys. zł, po 12 miesiącach może liczyć na mniej niż 13 zł odsetek po opodatkowaniu.

Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, zdradził, że akcja kredytowa od października uległa znacznemu obniżeniu. Wyniki są gorsze niż w kwietniu czy maju, kiedy strach przed pierwszą falą pandemii wydawał się dużo większy niż na jesieni.  Trudno się dziwić, że ludzie w taki sposób na to reagują. Chcą zabezpieczyć swoje finanse.  A bank nie jest już tak wiarygodny jak kiedyś.

eKurs: profesjonalny coaching
eKurs: profesjonalny coaching
69,00 zł
229,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Kurs online: profesjonalny coaching z certyfikatem MEN za 69 zł i Neurocoaching z Online Edukacja

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz