Home Kategorie News Wielka zmiana dla seniorów. Nadchodzi „europejska emerytura”. Warto się przygotować.
20.13K

Wielka zmiana dla seniorów. Nadchodzi „europejska emerytura”. Warto się przygotować.

Wielka zmiana dla seniorów. Nadchodzi „europejska emerytura”. Warto się przygotować.

Emerytura europejska jest rozwiązaniem, nad którego wprowadzeniem zastanawia się rząd. Dzięki OIPE oszczędzanie z myślą o świadczeniu będzie możliwe nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach.

Jest to świetna wiadomość dla tych, którzy związali swoje losy zawodowe z zagranicznymi firmami. Seniorzy mają powód do zadowolenia.

OIPE, czyli Ogólnoeuropejski Indywidualne Projekty Emerytalne mają „zapewnić obywatelom UR nowe możliwości oszczędzania na emeryturę”. Rząd przygotowuje się do wprowadzenia zmian i stworzenia kolejnego elementu polskiego systemu emerytalnego.

Na stronach rządowych podkreślono, że największą zaletą OIPE „będzie możliwość inwestowania transgranicznego, a także możliwość przenoszenia przy zmianie miejsca zamieszkania z jednego do innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej”.

Europejska emerytura może być dobrym źródłem oszczędzania i inwestowania środków przez pracowników, którzy wykonują obowiązki zawodowe poza krajem. Już niedługo może stać się trzecim filarem, zastępując OFE.

Według Oskara Sobolewskiego, eksperta Instytutu Emerytalnego, rozwiązanie działałoby porównywalnie do znanych w Polsce IKRE i IKZE. Znaczy to, że byłoby dobrowolne. Według specjalisty rząd planuje wdrożenie OIPE, aby pracownicy mogli oszczędzać w jednym systemie, który nie ma granic.

Teraz wielu Polaków pracuje za granicą. Według rządu powinni oni mieć możliwość oszczędzania na emeryturę i gwarancję dostępu do zgromadzonych pieniędzy. Na ten moment każdy kraj ma osobny system emerytalny. Po zmianach byłby to jeden, ogólnoeuropejski system.

– „Systemowo jest do dobry pomysł. Każde dodatkowe oszczędzanie na emeryturę jest godne pochwały, ale nie wiem, czy Polacy są na niego gotowi” – twierdzi Oskar Sobolewski, podając jako dowód niskie zainteresowanie funkcjonującym przez wiele lat trzecim filarem. – „Tu wielkiego zainteresowania nie było, więc w przypadku OIPE też się go nie spodziewam.”

Najprawdopodobniej na początku z europejskiej emerytury będą mogli korzystać klienci firm takich, jak Nationale-Nederlanden, Aviva czy Axa.

Stworzenie projektu ustawy, który ma pomóc we wprowadzeniu OIPE, zostało zaplanowane na pierwszy kwartał 2021 roku. Odpowiedzialne jest za niego Ministerstwo Finansów.

– „Przyszły rok to zatem domknięcie reformy OFE i PPK oraz początek OIPE. Tu jednak potrzebna jest szeroka debata na tematy emerytalne. Mam nadzieję, że rząd potraktuje sprawę poważnie” – podsumował ekspert Instytutu Emerytalnego.

Skok ze spadochronem w tandemie
Skok ze spadochronem w tandemie
719,99 zł
360 dni
do końca oferty!
Skok ze spadochronem w tandemie dla 1 osoby od 709,99 zł w Sky Camp Spadochronowym Klubie Sportowym

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
3
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz