Home Kategorie News Decyzja zapadła. Rząd luzuje obostrzenia. Otwarte restauracje, uczniowie wracają do szkół…
21.21K

Decyzja zapadła. Rząd luzuje obostrzenia. Otwarte restauracje, uczniowie wracają do szkół…

Decyzja zapadła. Rząd luzuje obostrzenia. Otwarte restauracje, uczniowie wracają do szkół…

Rząd podjął decyzję w sprawie obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Ze względu na znaczny spadek ilości zakażeń, Czesi postanowili m.in. otworzyć restauracje, salony usługowe i sklepy.

29 listopada był kolejnym dniem ze spadkiem liczby nowych zakażeń koronawirusem w Czechach. Na wynik ten trzeba jednak wziąć poprawkę, bo – podobnie jak u nas – w weekendy wykonuje się mniej testów. Mimo wszystko odnotowano 1074 nowe zakażenia, czyli ok. 400 mniej, niż tydzień wcześniej. Zmarło 48 osób, co jest najlepszą statystyką od 11 października.

Sytuacja w Czechach mocno się poprawiła. Specjaliści przyznają, że jest to efekt restrykcyjnych obostrzeń. Od początku października u naszych sąsiadów obowiązuje stan wyjątkowy. Od 22 października na terenie całego kraju swobodę przemieszczania się ograniczono do miejsc niezbędnych, czyli pracy, domu, lekarzy, zakupów pierwszej potrzeby. Wprowadzono też obowiązek noszenia maseczek oraz zakaz zgromadzeń powyżej 2 osób.

Od 28 października obowiązuje też godzina policyjna. Oznacza to zakaz wychodzenia z domu między 21:00 a 5:00. Pozostałe obiekty, jak szkoły, restauracje, sklepy inne niż spożywcze i drogerie, pozostają zamknięte do odwołania.

W listopadzie czeski rząd opracował pięciostopniową skalę antyepidemiczną. Od 3 grudnia awansują z czwartego na trzeci poziom. Wiąże się to z luzowaniem obostrzeń.

Po dłuższej przerwie otwierają się restauracje i pozostałe lokale gastronomiczne w godzinach 6:00 – 22:00. Dostępna będzie tylko połowa miejsc, a przy stoliku nie usiądzie wspólnie więcej niż 4 osoby. Zakazane jest spożywanie posiłków na stojąco.

Kończą się też ograniczenia w sprzedaży. Przedsiębiorcy będą mogli otworzyć sklepy w galeriach, a także salony usługowe. Podobnie, jak w Polsce, obowiązywać będzie limit 1 osoby na 15 mkw. Konieczne jest też zachowanie dystansu minimum 2 metrów. W centrach handlowych zamknięte nadal będą sale zabaw i kąciki dla dzieci. Powracają niedziele handlowe. Nie będzie godziny policyjnej.

Rząd nie zakazuje organizacji jarmarków bożonarodzeniowych czy spotkań ze św. Mikołajem. Konieczne jest jednak stosowanie się do zasad: zasłanianie ust i nosa, dystans społeczny i limit 1 osoby na 15 mkw.

Od 7 grudnia do szkół wróci też większość uczniów. Działać zaczynają szkoły podstawowe, ponadpodstawowe i pierwsze klasy liceum. Nauczanie w placówkach edukacyjnych odbywać się będzie naprzemiennie. Przez jeden tydzień w budynku będzie przebywać część klas, a w kolejnym nastąpi zmiana. Nadal prowadzone będą zajęcia zdalne. Na odległość nadal kształcić się będą studenci.

Od początku pandemii w Czechach potwierdzono ponad 520 tys. zakażeń koronawirusem. Odnotowano 444 tysięcy ozdrowień. Z powodu choroby Covid-19 zmarło 8138 Czechów. Aktualnie w czeskich szpitalach przebywa 4564 zakażonych koronawirusem.

eKurs: Junior Graphic Designer
eKurs: Junior Graphic Designer
29,00 zł
99,00 zł
30 dni
do końca oferty!
Kurs online: 3-miesięczny dostęp do kursu Junior Graphic Designer za 29 zł i więcej z firmą Expose

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
3
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz