Home Kategorie News Błąd w dopiero co wprowadzonej ustawie covidowej kompletnie ją dyskwalifikuje. “To nie może tak zostać”

Błąd w dopiero co wprowadzonej ustawie covidowej kompletnie ją dyskwalifikuje. “To nie może tak zostać”

Błąd w dopiero co wprowadzonej ustawie covidowej kompletnie ją dyskwalifikuje. “To nie może tak zostać”

Obowiązująca od wczoraj ustawa covidowa wymaga kolejnej nowelizacji. Prawnicy z Uniwersytetu Jagiellońskiego wychwycili w niej błąd, który można rozumieć jako uchylenie kar za łamanie obostrzeń.

Innymi słowy, mówiąc krótko wprowadzona została ustawa, która już nie ma racji bytu, ze względu na znajdujące się w niej błędy. To jest chore, jak państwo podchodzi do kwestii bezpieczeństwa obywateli w tym kraju.

Do ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych do istniejącego przepisu dopisano nowy, o zupełnie innej treści, z tym samym numerem artykułu. – “To nie może tak zostać, powinno dojść do kolejnej nowelizacji” – ocenia w rozmowie z RMF FM dr Wojciech Górowski z Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego. Sprawę skomentował rzecznik resortu zdrowia. – “Wprowadzenie drugiego przepisu o tej samej numeracji nie powoduje wyeliminowania podstawy prawnej do prowadzenia kontroli przez inspekcję sanitarną. Zostanie to wkrótce poprawione” – zaznaczył Andrusiewicz.

W obowiązującej obecnie ustawie o zwalczaniu chorób zakaźnych bardzo wysokie kary administracyjne za łamanie zakazów związanych z epidemią umieszczone są w artykule 48a. Przetrzymywana przez miesiąc ustawa covidowa wprowadziła jednak do niej nowy, zupełnie inny artykuł 48a, dotyczący pobierania wymazów do testów na Covid-19 przez ratowników medycznych. W efekcie w ustawie są teraz dwa artykuły 48a.

– “Mamy do czynienia z oczywistą omyłką, brakiem kompetencji, niezauważeniem sytuacji przez Rządowe Centrum Legislacji, niewychwyceniem tego błędu” – mówi dr Wojciech Górowski z Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego, który pierwszy zwrócił uwagę na błąd. Zdaniem prawnika, wobec stworzonego przez ustawodawcę stanu można zastosować ogólna zasadę prawa, mówiącą że prawo późniejsze uchyla to, które obowiązywało wcześniej (Lex posterior derogat legi priori). To jednak oznaczałoby “wyrzucenie” z porządku prawnego możliwości nakładania przez sanepid kar administracyjnych za łamanie zakazów. A mówiąc językiem nieprawniczym, rządzący strzelili sobie w stopę, pozbawiając sanepid jakiejkolwiek możliwości reakcji przeciwko ludziom, którzy łamią obostrzenia.

Oczywiście, ktoś w tym momencie mógłbym zadać, całkiem zresztą słuszne pytanie, czy oba przepisy nie mogą funkcjonować jednocześnie? Nie mogą, konstrukcja prawa jak i sama Konstytucja RP nie pozwala na tego typu sytuacje. W ten sposób bowiem, można by by było bardzo łatwo doprowadzić do sytuacji w której konstruowano by przepisy, działające na szkodę obywateli.

Masaż leczniczy z konsultacją
Masaż leczniczy z konsultacją
39,99 zł
90 dni
do końca oferty!
Masaż leczniczy z konsultacją od 39,99 zł w Gabinecie Masażu Ogrodowa 19

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz