Home Kategorie News Wyszły na jaw plany rządu ws. masowych szczepień. Za pół roku ma być zaszczepiona już połowa Polaków. Ile nas to będzie kosztować?

Wyszły na jaw plany rządu ws. masowych szczepień. Za pół roku ma być zaszczepiona już połowa Polaków. Ile nas to będzie kosztować?

Wyszły na jaw plany rządu ws. masowych szczepień. Za pół roku ma być zaszczepiona już połowa Polaków. Ile nas to będzie kosztować?

Szczepienia Polaków mają ruszyć już od stycznia 2021 roku. Właśnie wyciekły plany rządu dotyczące programu dystrybucji preparatu. Już za pół roku połowa populacji ma otrzymać szczepionkę.

Szczepienia na koronawirusa, zgodnie z informacjami Dziennika Gazety Prawnej, mają być dobrowolne oraz darmowe. Obecnie rząd pracuje nad strategią dystrybucji preparatu. O szczegółach mamy dowiedzieć się w ciągu kilku najbliższych dni. Każdy kto boi się wirusa, będzie mógł się zaszczepić.

Z początku planowano, aby szczepienia były płatne, ale DGP wskazuje, że zrezygnowano z tego pomysłu. Koszty dla budżetu szacowane są co najmniej 5 mld zł. Część pieniędzy zostanie pozyskana dzięki zablokowaniu wynagrodzeń w budżetówce. Strzykawki i igły mają być z kolei zapewnione przez Agencję Rezerw Materiałowych. Rząd staje sobie sprawę, że wielu obywateli (zwłaszcza z grup zagrożonych) nie będzie stać na zakup szczepionki, dlatego wychodzi im naprzeciw.

– “Jeśli chcemy w pierwszej kolejności zaszczepić osoby starsze, to nie można chcieć od nich pieniędzy. Zresztą odpłatność powodowałaby niepotrzebne komplikacje natury formalne” – mówił informator DGP.

Z nieoficjalnych ustaleń gazety wynika, że rząd ma pięć potencjalnych scenariuszy przeprowadzania szczepień. Do tej pory rozważano choćby punkty drive-thru, apteki i gabinety dentystyczne, ale nie spełniały one odpowiednich warunków. Potrzebne są budynki, w których będzie mogło przebywać jednocześnie wiele osób, tak aby pacjent po podaniu preparatu był przez pół godziny pod obserwacją lekarzy. Plan zakłada również stworzenie co najmniej jednego punktu szczepień na gminę.

Głównym celem, który postawił sobie (i de facto nam) rząd, jest zaszczepienie 16 milionów Polaków do połowy 2021 roku. Wiadomo, że w pierwszej kolejności szczepionki mają otrzymać przedstawiciele służb medycznych, dopiero później obywatele. Jeden z rozważanych wariantów polega na wykorzystaniu systemu PESEL, żeby szczepić według roczników, zaczynając od osób najstarszych.

Samie skierowania miałaby przychodzić SMS-em. Tutaj nasuwa się więc pytanie. Skoro szczepienia miałby być darmowe i dobrowolne, to po co rząd miałby się z nami kontaktować SMS-em? Zapewne wiele osób ciekawi ta kwestia. Tak czy inaczej, miejmy nadzieje, że pojawienie się szczepionki na rynku, zakończy te COVID-owe obostrzenia.

 

Wybrany masaż: 30 lub 60 minut
Wybrany masaż: 30 lub 60 minut
44,99 zł
90,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Wybrany masaż od 44,99 zł w Studiu Masażu Michał Welter w Bydgoszczy

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz