Home Kategorie Życie Pandemia COVID-19 to dopiero początek. „Tego nie da się uniknąć!”

Pandemia COVID-19 to dopiero początek. „Tego nie da się uniknąć!”

Pandemia COVID-19 to dopiero początek. „Tego nie da się uniknąć!”

W trakcie, gdy cały świat zmaga się z koronawirusem, czołowy belgijski ekspert w dziedzinie chorób zakaźnych ostrzega, że kolejna pandemia jest tylko kwestią czasu.

Profesor Kevin Ariën to szef działu wirusologii Instytutu Medycyny Tropikalnej w Antwerpii. W swojej pracy skupiał się na epidemiach wirusów takich jak HIV czy Ebola.

Ekspert twierdzi, że naukowcy od dawna przewidywali wybuch pandemii jakiegoś wirusa. Ostrzega też, że kwestią czasu jest to, kiedy wybuchnie kolejna.

– „Przez dziesięciolecia naukowcy zadawali pytanie nie czy, ale kiedy zobaczymy nową pandemię. Niestety, takiej pandemii nie da się uniknąć” – powiedział profesor w wywiadzie dla “Gazet van Antwerpen”.

Mimo iż większość wirusów nie rozprzestrzenia się na cały świat, to koronawirus SARS-CoV-2 udowodnił, że wystarczy jeden, aby wywołać śmiertelne zagrożenie. Dodatkowo wiele wirusów pozostaje nadal nieodkrytych.

– „Istnieją setki wirusów krążących w Afryce, Ameryce Południowej i Azji Południowo-Wschodniej, które regularnie powodują lokalne epidemie. Podejrzewamy, że dla niektórych z nich to tylko kwestia czasu, zanim spowodują problemy na większą skalę” – ostrzegł Kevin Ariën.

– „A to tylko te wirusy, o których wiemy i stale je monitorujemy. Bardzo trudno jest przewidzieć pojawienie zupełnie nowego wirusa, takiego jak obecny koronawirus” – dodał.

Jednym z najważniejszych czynników, który pomaga wirusom w rozprzestrzenianiu się, jest wzrost światowej populacji. Innym czynnikiem są zmiany klimatyczne, w wyniku których komary tropikalne przejmują nowe siedliska, przenosząc groźne choroby.

– „W czasie największej pandemii w historii Zachodu, grypy hiszpanki w latach 1918-1919, na świecie żyło 1,7 miliarda ludzi. Teraz jest prawie 8 miliardów. Wtedy ludzie podróżowali pieszo lub konno, teraz w krótkim czasie lecimy na drugi koniec świata. W ciągu niespełna wieku rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych dramatycznie się zmieniło” – podkreślił belgijski ekspert.

– „Mam nadzieję, że ten kryzys przynajmniej uświadomił nam, jaka jest rzeczywistość. Może następnym razem nie będzie to koronawirus, ale takie epidemie prędzej czy później zdarzają się ponownie. To, czego teraz doświadczamy, to bardzo namacalne konsekwencje zbyt dużej i nadmiernie skoncentrowanej populacji świata, która atakuje przyrodę i klimat” – podsumował Kevin Ariën.

Wyszczuplanie i usuwanie cellulitu
Wyszczuplanie i usuwanie cellulitu
49,99 zł
150,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Pakiet 5 zabiegów na wybranych urządzeniach za 49,99 zł i więcej w Fit Dance Fun Beauty w Bydgoszczy

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
4
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
2
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz