Home Kategorie News Szczepionka Pfizer-BioNTech została zaakceptowana. Szczepienia przeciw COVID rozpoczną się w przyszłym tygodniu

Szczepionka Pfizer-BioNTech została zaakceptowana. Szczepienia przeciw COVID rozpoczną się w przyszłym tygodniu

Szczepionka Pfizer-BioNTech została zaakceptowana. Szczepienia przeciw COVID rozpoczną się w przyszłym tygodniu

Decyzja o zaakceptowaniu szczepionki oferowanej przez Pfizer-BioNTech została ogłoszona dzisiaj rano. To prawdziwy przełom, gdyż w końcu pojawia się w naszych rękach broń przeciw COVID.

Wielka Brytania ogłosiła w środę, że dopuszcza do użytku szczepionkę na koronawirusa opracowaną przez Pfizer we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech. To pierwszy kraj na świecie, który zaakceptował szczepionkę. Szczepienia rozpoczną się w przyszłym tygodniu.

Brytyjczycy zarezerwowali sobie w umowie z Pfizerem zakup 40 mln dawek – wystarczających do zaszczepienia 20 mln osób (pełny cykl szczepień składa się z dwóch dawek). W najbliższych dniach do Wielkiej Brytanii ma dotrzeć pierwsza transza szczepionek – 800 tys. dawek, wystarczające do zaszczepienia 400 tys. osób.

Jak podają angielskie media, w najbliższym czasie na wyspy ma dotrzeć 10 mln dawek. Szef Pfizera wspomniał jednak wyraźnie, że firma, pomimo niewątpliwego sukcesu, do końca roku będzie w stanie wyprodukować nie więcej niż 50 000 000 dawek. To za mało na zapotrzebowanie całego świata.Połowa z tego – z racji podpisanych kontraktów – ma trafić na rynek amerykański. Pozostałe 25 mln ma być rozdzielone pomiędzy pozostałe kraje.

Unia Europejska zabezpieczyła dostawę 200 mln dawek szczepionki BNT162b2 z opcją na kolejne 100 mln. Biorąc pod uwagę, że konieczne jest podanie dwóch dawek, wystarczy to do zaszczepienia 150 mln ludzi. To z tej puli szczepionki będą rozdzielane między kraje UE w tym Polskę.

Wielka Brytania po ogłoszeniu wystąpienia z UE nie podlega unijnym regulacjom dotyczącym leków. Mogła więc podjąć decyzję o dopuszczeniu szczepionki do użytku na własną rękę, nie oglądając się na Europejską Agencję Medyczną (EMA), która ma w takich sprawach głos decydujący na terenie UE. Dlatego też Wielka Brytania działa w tej materii szybciej niż UE.

Najprawdopodobniej, Wielka Brytania do końca roku będzie w stanie zaszczepić swoje służby medyczne plus cześć populacji najbardziej zagrożonej ciężkim przebiegiem COVID-19, czyli osoby starsze, ze współistniejącymi chorobami przewlekłymi.

Podobny zresztą scenariusz będzie miał miejsce najpewniej we wszystkich krajach. Szczepienia na naprawdę masową, populacyjną skalę, zaczną się dopiero w przyszłym roku. Pfizer poinformował, że do końca 2021 roku będzie w stanie wyprodukować 1,3 mld dawek swojej szczepionki. Uprzedzając wasze pytania, niestety nie wiadomo kiedy szczepionka miałaby trafić do Polski.

W szczepionce wykorzystano kwas nukleinowy mRNA. Po wniknięciu do ludzkich komórek ów fragment RNA stymuluje produkcję białek koronawirusa, co w zamierzeniu ma wywołać odpowiedź immunologiczną zaszczepionego organizmu. Miejmy nadzieje, że okaże się ona skuteczna

Jazda samochodem wyścigowym
Jazda samochodem wyścigowym
109,00 zł
119,00 zł
347 dni
do końca oferty!
Jazda sportowym samochodem po wybranym torze wyścigowym od 109 zł z firmą Autoprezent.pl – wiele lokalizacji do wyboru

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
2
Wow
Wow
2
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
3

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz