Home Kategorie Życie Już 1 stycznia wejdzie w życie nowa opłata. Lepiej usiądźcie gdyż od wysokości rachunków zrobi wam się słabo

Już 1 stycznia wejdzie w życie nowa opłata. Lepiej usiądźcie gdyż od wysokości rachunków zrobi wam się słabo

Już 1 stycznia wejdzie w życie nowa opłata. Lepiej usiądźcie gdyż od wysokości rachunków zrobi wam się słabo

Trzynastka kojarzy nam się najczęściej z dodatkową pensją a ostatnio także dodatkową emeryturą. Od przyszłego miesiąca, będzie ją utożsamiać z 13, dodatkową opłatą za prąd.

Dla większości gospodarstw domowych nowa opłata mocowa będzie wydatkiem na poziomie ponad 100 zł rocznie. Już za miesiąc koszmarny 2020 rok odejdzie w przeszłość i rozpocznie się nowy 2021 rok. Czy będzie lepszy czas pokaże, ale optymizmem na pewno nie napawa fakt wejścia w życie nowej opłaty.

Chodzi o opłatę mocową, która wejdzie w życie 1 stycznia przyszłego roku, czyli już za miesiąc. Będzie ona doliczana do rachunku za energię elektryczną. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki miał do końca listopada czas na podanie wysokości opłaty mocowej i w ostatnim możliwym momencie takie informacje ujawnił. Tak więc musimy przyszykować się na nowe opłaty.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki jak podaje Money.pl poinformował, że w przypadku gospodarstw domowych będzie to stawka miesięczna, zależna od rocznego zużycia energii elektrycznej, płatna za punkt poboru energii. Dla zużycia poniżej 500 kWh energii opłata wyniesie 1,87 zł, dla zużycia od 500 kWh do 1200 kWh energii elektrycznej będzie to 4,48 zł, zaś dla zużycia powyżej 1200 kWh do 2800 kWh energii elektrycznej opłata wyniesie 7,47 zł.

Zużywający ponad 2800 kWh energii elektrycznej zapłacą natomiast 10,46 zł. W praktyce oznacza to, że właśnie taką stawkę zapłacą miesięcznie 4-osobowe gospodarstwa domowe w Polsce. Według wyliczeń ekspertów, opłata roczna będzie oscylować w większości gospodarstw domowych w granicach 120 złotych.

Ile zapłacą pozostali? Z przywołanych przez portal prognoz porównywarki Optimalenergy.pl osoby żyjące samotnie mogą zmieścić się w zużyciu ok. 800 kWh, czyli tym samym załapałyby się na pułap z opłatą 4,48 zł. Niższe stawki mogłyby być wynikiem jedynie mocnego oszczędzania energii elektrycznej.

A jak wygląda pod tym względem sytuacja par? Z danych porównywarki zużywają one średnio ok. 2000 kWh, co oznacza, że muszą liczyć się z opłatą na poziomie 7,47 zł miesięcznie, czyli prawie 90 zł rocznie. Innymi słowy, nikt nie uchroni się przed opłatą mocową i na pewno w jakiś sposób nadwyręży ona domowy budżet. Musimy się z tym pogodzić.

Obustronne wizytówki: nawet 600 szt.
Obustronne wizytówki: nawet 600 szt.
9,90 zł
49,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Od 9,90 zł: obustronne wizytówki – 100, 200, 400 lub 600 szt. na Yuupi.pl (do -84%)

Twoja reakcja?

Super
Super
7
Ha ha
Ha ha
4
Wow
Wow
5
Smutny
Smutny
18
Zły
Zły
99

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz