Home Kategorie Życie Dramat ponad 300 tys. emerytów. Nie mają za co żyć, dostają na konto głodowe kwoty, które pozwalają im jedynie na wegetacje

Dramat ponad 300 tys. emerytów. Nie mają za co żyć, dostają na konto głodowe kwoty, które pozwalają im jedynie na wegetacje

Dramat ponad 300 tys. emerytów. Nie mają za co żyć, dostają na konto głodowe kwoty, które pozwalają im jedynie na wegetacje

Emerytura wielu polskich seniorów jest dramatycznie niska. Nie otrzymują oni z ZUS nawet najniższego świadczenia, wskutek czego muszą przeżyć za mniej niż 1026 zł miesięcznie. To chore.

Emerytura w Polsce wzbudza wiele emocji. Mnóstwo starszych osób nie jest w stanie żyć na godnym poziomie z pieniędzy, jakie otrzymuje z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Niestety, z każdym miesiącem sytuacja się pogarsza. Ludzie dostają coraz mniej.

Aż 300 tysięcy emerytów musi przeżyć za mniej niż 1026 złotych miesięcznie. Nie otrzymują oni bowiem nawet najniższego świadczenia z ZUS. Tylko w ciągu dziewięciu miesięcy bieżącego roku do grona najbiedniejszych emerytów dołączyło aż 40 tysięcy osób. To są pieniądze, które nie pozwalają na normalne funkcjonowanie.

Najniższe świadczenie obecnie to 1026 złotych. W związku z tym istnieje bardzo duża grupa emerytów, którzy zmuszeni są żyć za kwotę niższą niż ta minimalna. Jednym z nich jest między innymi 67-letni Wacław Małecki z Siedlec. Jak wyznał, już w połowie miesiąca, nie ma co włożyć do garnka.

Niestety, z każdym rokiem liczba emerytów w tej dramatycznej sytuacji się zwiększa. Senator Koalicji Obywatelskiej w ostatnim czasie sprawdził dane z ZUS. Z informacji, które przedstawił na Twitterze, wynika, że we wrześniu zakład wypłacił 301,6 tys. właśnie takich świadczeń.

– “To drastyczny wzrost w tym roku, o 40 tys. w ciągu dziewięciu miesięcy. Wszystko przy ogromnej inflacji i drożyźnie” – zauważał polityk. Dlatego liczba najbiedniejszych emerytów tak gwałtownie rośnie? – “Między innymi dlatego, że na emeryturę przechodzą osoby, które były długo bezrobotne podczas przemian na początku lat 90. XX w. One nie płaciły składek” – przekazał Antoni Kołek, tłumacząc jak problematyczna jest ta sytuacja.

– Niskie świadczenia wynikają też z ponownego obniżenia wieku emerytalnego, bo im krócej pracujemy, tym niższe są nasze emerytury – dodał ekspert.

– “Mam 986 zł emerytury. Za to nie da się przeżyć, bo już w połowie miesiąca nie mam co włożyć do garnka. Gdyby nie moi synowie, którzy opłacają mi rachunki i bardzo wspomagają, gdy zabraknie mi pieniędzy, to na pewno umarłbym już z głodu. Na dodatek muszę kupować leki na stawy biodrowe, bo grozi mi wózek inwalidzki. Jak można doprowadzić do takiego stanu człowieka, który uczciwie przepracował 30 lat dla kraju?” – pytał zrozpaczony pan Wacław w rozmowie z “Super Expressem”. Nie sposób się z nim nie zgodzić.

Kurs online: Marketingu i reklamy w sieci z MEN
Kurs online: Marketingu i reklamy w sieci z MEN
59,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Kurs online: Manager Marketingu i Reklamy w Sieci z zaświadczeniem MEN za 59 zł w P&M Management Group

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz