Home Kategorie News Skandal! Wyciekły tajne dokumenty dotyczące koronawirusa. Ukrywano prawdziwe dane.
31.05K

Skandal! Wyciekły tajne dokumenty dotyczące koronawirusa. Ukrywano prawdziwe dane.

Skandal! Wyciekły tajne dokumenty dotyczące koronawirusa. Ukrywano prawdziwe dane.

Wyciekły tajne dokumenty, które ujawniają, że Chiny na początku epidemii całkowicie zbagatelizowały zagrożenie.

117-stronicowy raport, który opublikowało CNN pokazuje spore niespójności pomiędzy tym, co urzędnicy ds. zdrowia podawali publicznie do wiadomości, a tym, co tak naprawdę działo się w Chinach.

W poniedziałek opublikowano raport, w którym ze szczegółami opisano, jak Chiny poradziły sobie z wybuchem epidemii. 117 stron tajnych dokumentów, które ujawniło CNN, opisuje w jaki sposób urzędnicy w Hubei umyślnie zaniżali dane dotyczące zakażeń i zgonów wywołanych przez koronawirusa.

Raport obejmuje okres od października 2019 do kwietnia 2020. Dokumenty te to największy wyciek z Chin od początku pandemii. Na ich podstawie świat w końcu dowie się, co lokalne chińskie władze ukrywały przed światem.

– „Było jasne, że popełnili błędy, nie tylko błędy, które zdarzają się, gdy masz do czynienia z nowym wirusem, także błędy biurokratyczne i motywowane politycznie. Miały one globalne konsekwencje” – powiedział Huang Yanzhong, starszy specjalista ds. zdrowia na świecie w Radzie Stosunków Zagranicznych.

Raport z Prowincjonalnego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom w Hubei ujawnił niespójności między tym, co urzędnicy wiedzieli na początku epidemii, a tym, co podawali publicznie.

Urzędnicy „wydawali się faktycznie minimalizować wpływ epidemii w dowolnym momencie”. Nie uwzględnili np. początkowo rzeczywistej liczby zakażeń.

Raport z Hubei był oznaczony jako „dokument wewnętrzny, proszę zachować poufność”.

Dokument ujawnia np. jak lokalni urzędnicy zgłosili 10 lutego 2019 roku 5918 nowych przypadków koronawirusa. Do publicznej wiadomości podano wtedy jedynie 2478.

– „Chiny miały wizerunek, który trzeba chronić na arenie międzynarodowej, a urzędnicy niższego szczebla mieli wyraźną motywację, aby zaniżać raporty lub pokazywać swoim przełożonym, że nie podają prawdziwych danych do wiedzy publicznej”– powiedział Andrew Mertha, dyrektor China Studies Program na Uniwersytecie Johna Hopkinsa.

Największe rozbieżności można znaleźć w liczbie zgonów spowodowanych przez koronawirusa. 7 marca poinformowano, że liczba zgonów w Hubei od początku epidemii wyniosła 2986. W raporcie wewnętrznym jednak widnieje liczba 3456, w tym 2675 potwierdzonych, 647 „zdiagnozowanych klinicznie” i 126, u których podejrzewa się, że wywołał je wirus.

Z dokumentów wynika też, że zdiagnozowanie przypadków zakażeń w pierwszych miesiącach od wybuchu pandemii zajmowało średnio ponad 23 dni. To sprawiało, że rząd na podstawie nieaktualnych informacji ustalał, jak walczyć z epidemią.

– „Patrzysz na dane sprzed trzech tygodni i próbujesz podjąć decyzję dziś” – powiedział dr Amesh Adalja z Johns Hopkins Center for Health Security.

Z raportu wynika, że urzędnicy nie mieli pojęcia o rozmiarach epidemii oraz o tym, że pandemia wywoła globalny kryzys.

– „Mieli masowy przegląd systemu medycznego. Byli przytłoczeni” – mówi Dali Yang z Rady Stosunków Zagranicznych.

Kurs online: pierwszej pomocy z MEN
Kurs online: pierwszej pomocy z MEN
9,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Kurs online pierwszej pomocy i ratownictwa medycznego za 9 zł w Akademii Dietetycznie Poprawni

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
3
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
14

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz