Home Kategorie Zdrowie Koronawirus to nie jedyne zagrożenie?! Naukowcy ostrzegają nas przed SADS-CoV

Koronawirus to nie jedyne zagrożenie?! Naukowcy ostrzegają nas przed SADS-CoV

Koronawirus to nie jedyne zagrożenie?! Naukowcy ostrzegają nas przed SADS-CoV

Koronawirus SADS-CoV, który atakuje świnie, może przenieść się na człowieka i namnażać w ludzkich komórkach – twierdzą naukowcy. Czyżby szykowała nam się kolejna pandemia?

Naukowcy z University of North Carolina w Chapel Hill informują, że koronawirus SADS-CoV, który ostatnio zaniepokoił hodowców trzody chlewnej, potencjalnie może zacząć zarażać ludzi. Zdaniem badaczy, wirus ten pochodzi od nietoperzy i atakuje stada świń w Chinach. Po raz pierwszy wykryto go w 2016 roku.

Naukowcy zwracają uwagę na fakt, że wirus ten dość mocno różni się od obecnie szalejącego COVID-19. U świń powoduje choroby układu pokarmowego. Wywołuje m.in. silną biegunkę i wymioty. Szczególnie śmiertelny okazał się dla prosiąt.
– “Podczas gdy wielu naukowców skupia się na rozwijającym się zagrożeniu ze strony betakoronawirusów, takich jak SARS i MERS, alfakoronawirusy mogą okazać się równie ważnym, jeśli nie ważniejszym zmartwieniem ze względu na ich potencjał do szybkiego przenoszenia się między gatunkami” – ostrzega prof. Ralph Baric.
Uczeni informują, że jak dotąd nie odkryto przypadków, w których SADS-CoV atakował ludzi, jednak przyznają, że epidemia SARS-CoV-2 każe pamiętać, że zwierzęce koronawirusy mogą przejść na człowieka. Mogą być nawet groźniejsze od szalejącego obecnie COVID-19.
-“SADS-CoV pochodzi od obecnych w nietoperzach wirusów HKU2. To zróżnicowana grupa wirusów obecnych w różnych częściach świata” – wyjaśnia Caitlin Edwards – “Nie da się przewidzieć, czy wirus ten lub spokrewniony z nim obecny u nietoperzy szczep HKU2 może zacząć zakażać ludzi. Jednak liczna grupa gospodarzy SADS-CoV razem ze zdolnością do namnażania w komórkach ludzkich płuc oraz jelit pokazuje potencjalne ryzyko przyszłego pojawienia się choroby u ludzi i populacji zwierząt” – wyjaśnia badaczka.

Zespół naukowców przetestował również potencjalny lek – remdesivir. Wstępne wyniki badań wykazały, że może on być skuteczny w leczeniu infekcji wywołanej wirusem SADS-CoV. Miejmy nadzieje, że tak będzie.

– “Obiecujące wyniki testów wskazują na potencjalną możliwość leczenia w przypadku, gdyby doszło do zakażania ludzi. Zalecamy, aby zarówno osoby pracujące ze świniami, jak i same stada świń były regularnie monitorowane pod względem obecności SADS-CoV. Pomoże to zapobiegać epidemiom i ogromnym stratom ekonomicznym” – mówi Caitlin Edwards.

Kurs online: Trener Personalny MASTER z MEN
Kurs online: Trener Personalny MASTER z MEN
49,99 zł
90 dni
do końca oferty!
Kurs online: Trener personalny (49,99 zł) lub Master Personal Trainer (59,99 zł) z MEN w Akademii Dietetycznie Poprawni

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz