Home Kategorie Ludzie Tadeusz Rydzyk dostał 120 mln zł od państwa. Czym zasłużył tym razem?

Tadeusz Rydzyk dostał 120 mln zł od państwa. Czym zasłużył tym razem?

Tadeusz Rydzyk dostał 120 mln zł od państwa. Czym zasłużył tym razem?

Tadeusz Rydzyk otrzymał od państwa 120 milionów na swoją inwestycję. Chodzi o Muzeum Pamięci i Tożsamości im. Jana Pawła II.

Ojciec Rydzyk, założyciel Radia Maryja, to bardzo kontrowersyjna postać. Wiele osób uważa go niemal za wzór świętości, inni z kolei cały czas krytykują jego poczynania i wypowiedzi.

Redemptorysta z Torunia regularnie otrzymuje spore kwoty z budżetu państwa, co nie podoba się wielu obywatelom. Już w sierpniu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zwiększyło dotację na budowę Muzeum Pamięci i Tożsamości im. Jana Pawła II o ponad 1,8 mln zł.

W 2018 roku miała miejsce pierwsza dotacja na budowę i wyposażenie muzeum w Toruniu. Wtedy też fundacja Lux Veritatis, która jest własnością duchownego, otrzymała 70 mln zł. To był jednak dopiero początek.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło, że muzeum powstanie i będzie współtworzone z fundacją Rydzyka. Z komunikatu wynika, że w 2018 roku muzeum miało otrzymać dotację w wysokości 5 mln zł, w 2019 – 55 mln, a w 2020 – 10 mln.

Od tamtej pory w sprawie musiało się sporo pozmieniać. Po wyliczeniach gazety.pl, wraz z 2 mln, o których właśnie się dowiedzieliśmy, resort miał przeznaczyć w sumie niemal 120 mln zł na tylko tę inwestycję.

O dodatkowych środkach, jakie przekazano na budowę, prawdopodobnie nie dowiedzieliśmy się jeszcze bardzo długo, gdyby nie wypowiedź ministra kultury Piotra Glińskiego. Odpowiedział on bowiem na interpelację posłów Lewicy. W jaki sposób uzasadnił kolejne dotacje na rzecz inwestycji?

Gliński argumentował przekazanie środków na budowę koniecznością sfinansowania „budowy przyłącza ciepłowniczego”. Jak wynika z wypowiedzi polityka, koszt miał przekroczyć wyliczenia wykonawcy. W latach 2019 – 2021 ministerstwo ma przeznaczyć na budowę muzeum ponad 119,5 mln zł. W samym tylko 2020 kwota dotacji ma wynieść niemal 50 mln zł.

– „Powyższa inwestycja jest jedną z priorytetowych inwestycji w zakresie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego” – zaznaczał minister kultury i dziedzictwa narodowego w odpowiedzi na interpelację posłów Lewicy.

Jazda off-road ze szkoleniem
Jazda off-road ze szkoleniem
199,99 zł
2 dni
do końca oferty!
Jazda off-road ze szkoleniem i nagraniem od 199,99 zł oraz bonem rabatowym i więcej od Beskidzkie4x4

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
4

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz