Home Kategorie Życie Abp Gądecki wysłał pilny list do premiera. Zmiana ma się zacząć już w Wigilię.
10.96K

Abp Gądecki wysłał pilny list do premiera. Zmiana ma się zacząć już w Wigilię.

Abp Gądecki wysłał pilny list do premiera. Zmiana ma się zacząć już w Wigilię.

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, zwrócił się do premiera Morawieckiego z prośbą o zwiększenie ilości wiernych, którzy mogą wejść do kościołów w trakcie Świąt.

Gądecki nie kryje niepokoju. Według niego rząd „ustanawia niebezpieczny precedens, który może skutkować poważnymi konsekwencjami w przyszłości i może zostać wykorzystany przez rządy wrogo nastawione do religii i Kościoła”.

– „Kościół katolicki w Polsce z szacunkiem przyjmuje działania państwa polskiego, których celem jest ochrona zdrowia i życia Polaków w sytuacji pandemii. Na szczególne uznanie zasługuje wysiłek podejmowany tak przez lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych, innych pracowników służby zdrowia i służb sanitarnych, jak i przez służby mundurowe” – napisał arcybiskup Gądecki.

Arcybiskup zwraca uwagę na fakt, że Kościół wspiera działania rządu modlitwą oraz pomocą personalną, a także materialną świadczoną przez Caritas, duchowieństwo, zakony, wiernych, i wolontariuszy.

Duchowny zaznaczył, że „w związku z restrykcjami dotyczącymi przemieszczania się i gromadzenia, ostatnie dni również w kościołach były bardzo trudne, zwłaszcza w okresie świątecznym, niemniej zrozumiałe w kontekście walki o życie ludzkie”. Liczy przy tym na to, że obostrzenia będą stopniowo łagodzone.

Gądeckiemu nie podoba się fakt, że w pierwszą sobotę grudnia znowu otworzono galerie handlowe, nie biorąc pod uwagę ograniczeń związanych z uczestnictwem w nabożeństwach. Według duchownego decyzja ta wpływa na komercjalizację świąt, które przede wszystkim powinny być wydarzeniem duchowym.

Z listu do premiera wynika, że Kościół oczekuje zmniejszenia limitu wiernych w świątyniach w trakcie świąt Bożego Narodzenia. Restrykcje nie powinny obejmować tez osób, które uczestniczą w mszach, stojąc na zewnątrz.

– „Zbliża się uroczystość Bożego Narodzenia. Dla milionów ludzi na całym świecie, a przede wszystkim dla nas chrześcijan, jest to czas szczególny. Wspomnienie narodzin Jezusa w Betlejem to nie tylko pamiątka minionych wydarzeń, ale – zwłaszcza w Eucharystii – stawanie w rzeczywistej obecności Chrystusa, który przynosi nam prawdziwą nadzieję i siłę do pokonywania trudów codzienności” – pisał arcybiskup Gądecki.

– „Należy więc zrobić wszystko, aby – przy zachowaniu norm bezpieczeństwa – jak największa liczba osób miała możliwość uczestnictwa w świątecznej liturgii, w tym we Mszy Świętej Pasterskiej. W związku z powyższym proszę, aby od Wigilii Uroczystości Bożego Narodzenia, obowiązujący dotąd limit wiernych (1 osoba na 15 metr kwadratowy) został zmniejszony do 1 osoby na 7 metr kwadratowy” – apelował.

Gądecki ma nadzieję, że list, który napisał do Morawieckiego spotka się z aprobatą. Przypomina, że nie jest to pierwsze pismo w tej sprawie, które skierował do szefa rządu. Podobny apel miał miejsce w kwietniu, przed Wielkanocą.

Okulary i soczewki do-85%
Okulary i soczewki do-85%
39,00 zł
149,00 zł
4 dni
do końca oferty!
Soczewki (39 zł) lub 49 zł za groupon zniżkowy wart 300 zł na okulary i więcej w Soczewki24.pl – 22 lokalizacje

Twoja reakcja?

Super
Super
2
Ha ha
Ha ha
4
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz