Home Kategorie News To już pewne. Powstanie centralny rejestr osób zaszczepionych. Rządzący będą wiedzieć wszystko.
8.20K

To już pewne. Powstanie centralny rejestr osób zaszczepionych. Rządzący będą wiedzieć wszystko.

To już pewne. Powstanie centralny rejestr osób zaszczepionych. Rządzący będą wiedzieć wszystko.

Minister zdrowia i szef KPRM poinformowali, że jest już projekt strategii szczepień przeciwko COVID-19. Teraz rozpoczną się konsultacje. Ostatecznie strategia ma zostać przyjęta za tydzień.

We wtorek minister zapewniał, że bezpieczeństwo jest dla rządzących priorytetem, a państwo bierze na siebie odpowiedzialność za przeprowadzenie bezpiecznych szczepień, przechowywanie preparatów oraz monitorowanie danych o osobach zaszczepionych.

Szef resortu zdrowia podkreślił, że państwo gwarantuje bezpieczeństwo łańcucha dostaw szczepionek na koronawirusa.

– „Jesteśmy przygotowani nie tylko do przechowywania tych materiałów, ale i ich dystrybucji, nad czym pracuje Agencja Rezerw Materiałowych” – poinformował minister Niedzielski.

– „Obowiązują standardowe procedury dopuszczania (szczepionek – red.) do obrotu. Mamy przekazywane informacje na bieżąco, nie jest tak, że ten proces dzieje się poza naszą kontrolą. W procesie certyfikacji na poziomie europejskim uczestniczą też Polacy” – zapewniał we wtorek.

W strategii szczepień znajdzie się m.in. informacja o procedurze dopuszczenia preparatów do obrotu.

– „Zanim jakakolwiek osoba w Polsce zostanie zaszczepiona, wcześniej ten produkt jest badany na dziesiątkach tysięcy wolontariuszy, którzy uczestniczą w badaniach klinicznych” – mówił Adam Niedzielski.

Minister stwierdził też, że państwo bierze na siebie odpowiedzialność za monitorowanie tego, co będzie się działo z osobami zaszczepionymi.

– „Będzie utworzony Centralny Rejestr Osób Zaszczepionych. Powstanie cały system zgłaszania niepożądanych odczynów poszczepiennych, który w Polsce już działa i nie wymaga tak naprawdę modyfikacji. Lekarz, widząc odczyn niepożądany, ma obowiązek to zgłosić” – wskazywał minister Niedzielski.

Szef resortu zdrowia wspomniał też o korzyściach, które przysługiwać będą tym, którzy zostaną zaszczepieni.

– „Jeśli będzie obostrzenie dotyczące kwarantanny po powrocie z kraju za granicą, to osoby zaszczepione będą z tego obowiązku zwolnione. Pełen pakiet benefitów przedstawimy, jak zapoznamy się dokładnie z charakterystykami produktów szczepiennych” – zapowiedział minister zdrowia.

Dodał, że osoby zaszczepione nie będą podlegały kwarantannie także wtedy, gdy będą miały kontakt z osobą podejrzaną o zarażenie. Nie będą też uwzględniane w limitach przyjęć czy spotkań.

Zabiegi wyszczuplające
Zabiegi wyszczuplające
39,99 zł
200,00 zł
Oferta zakończona!
5 zabiegów wyszczuplających na wybranych urządzeniach za 49,99 zł w Studiu Sylwetka w Bydgoszczy

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
40
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
10
Zły
Zły
49

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz