Home Kategorie Życie Policja może wejść do domu w Wigilię i sprawdzić liczbę gości?
21.42K

Policja może wejść do domu w Wigilię i sprawdzić liczbę gości?

Policja może wejść do domu w Wigilię i sprawdzić liczbę gości?

Czy nadchodząca Wigilia nie obejdzie się bez policyjnej kontroli? Rzecznik prasowy KGP odpowiedział na pytania dotyczące obostrzeń.

Nadchodzące Święta odbędą się w dobie kryzysu epidemicznego. Ministerstwo Zdrowia cały czas informuje o kolejnych tysiącach zakażonych i setkach zgonów. Wigilia jest okresem rodzinnych spotkań, co może sprzyjać przenoszeniu wirusa.

Decyzją rządu podczas Wigilii przy stole poza domownikami może usiąść tylko 5 osób. Dla obchodzących Święta w skromnym gronie zmiana nie jest żadnym utrudnieniem. Wszystko wskazuje jednak na to, że ci, którzy planowali wielkie spotkania rodzinne, mogą spodziewać się kar finansowych i wniosków do sanepidu o wymierzenie kary administracyjnej.

Kontrowersje wokół limitu na czas rodzinnych spotkań nie dotyczą ich słuszności, a sposobów przestrzegania. Ciężko wyobrazić sobie policjantów, którzy zakłócają przebieg Wigilii niespodziewaną kontrolą. Zapytaliśmy rzecznika KGP o to jakich kar można się spodziewać za złamanie zasad.

Wioletta Szubska przypomniała, że w dominującym zakresie za zwalczanie zjawiska epidemii odpowiedzialna jest Państwowa Inspekcja Sanitarna. Podkreśliła jednak, że zadaniem policji jest wspieranie działań sanepidu.

– „Oczywiście będziemy reagować na każdy sygnał i zgłoszenie związane łamaniem obostrzeń” – powiedziała Szubska.

Podstawą prawną do wymierzania kar oraz wprowadzania obostrzeń jest Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 listopada 2020 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii wydane na podstawie art. 46a i art. 46b ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Z dość wymijających i ogólnikowych wyjaśnień rzecznika KGP możemy wywnioskować, że służby mundurowe nie będą przeprowadzać samodzielnych akcji. Działania na czas Wigilii będą zaś stanowić ewentualną reakcję na zawiadomienia ze strony członków danej społeczności lokalnej.

Rezonans magnetyczny
Rezonans magnetyczny
399,00 zł
Oferta zakończona!
Rezonans magnetyczny głowy za 399 zł i więcej opcji w gabinetach TOMMA Diagnostyka Obrazowa – 21 lokalizacji

Twoja reakcja?

Super
Super
3
Ha ha
Ha ha
32
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
4
Zły
Zły
12

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz