Home Kategorie Niesamowite Na niebie pojawiła się Gwiazda Betlejemska. Takie zjawisko miało miejsce ostatni raz, kilkaset lat temu

Na niebie pojawiła się Gwiazda Betlejemska. Takie zjawisko miało miejsce ostatni raz, kilkaset lat temu

Na niebie pojawiła się Gwiazda Betlejemska. Takie zjawisko miało miejsce ostatni raz, kilkaset lat temu

W najdłuższą noc roku 21 grudnia na niebie można obserwować tzw. wielką koniunkcję Jowisza i Saturna. Jest to niesamowite i bardzo rzadkie zjawisko, dlatego warto mu się przyjrzeć.

Oznacza ono to, że planety te ustawią się prawie na jednej linii z Ziemią i dla obserwatorów stanowią niemal jeden punkt. Ostatnio tak blisko siebie były w 1623 roku. Pojawiły się już pierwsze zdjęcia tego niezwykłego zjawiska.

Jowisz i Saturn to dwa gazowe olbrzymy Układu Słonecznego. Jowisz – największa planeta systemu jest piątym, licząc od Słońca globem, a obdarzony słynnymi pierścieniami Saturn – szóstym. Gwiazda Betlejemska to w rzeczywistości właśnie wynik wielkiej koniunkcji Jowisza i Saturna.

21 grudnia na niebie spotkały się w tak bliskiej odległości po raz pierwszy od 1623 roku. W tamtym czasie jednak działo się to za dnia i planet nie dało się dostrzec. Ostatni moment, kiedy taką koniunkcję można byłoby obserwować, miał miejsce w roku 1226, ale wtedy nikt nie znał jeszcze teleskopów. Inny moment z kolei, to zapewne ten który znacie z Biblii, to jest dzień narodzin Jezusa.

Choć planety de facto podczas koniunkcji są oddalone od siebie o 800 mln km, to z ziemskiej perspektywy na niebie niemal się spotykają. Naprawdę warto jest przyjrzeć się temu zjawisku. Kolejnej szansy bowiem nie będziecie mieli.

Wybrany pakiet day spa
Wybrany pakiet day spa
139,99 zł
90 dni
do końca oferty!
Masaż całego ciała, luksusowy zabieg na twarz i więcej: pakiet day spa od 139,99 zł w Instytucie Hialuron

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz