Na niebie pojawiła się Gwiazda Betlejemska. Takie zjawisko miało miejsce ostatni raz, kilkaset lat temu

W najdłuższą noc roku 21 grudnia na niebie można obserwować tzw. wielką koniunkcję Jowisza i Saturna. Jest to niesamowite i bardzo rzadkie zjawisko, dlatego warto mu się przyjrzeć.
Oznacza ono to, że planety te ustawią się prawie na jednej linii z Ziemią i dla obserwatorów stanowią niemal jeden punkt. Ostatnio tak blisko siebie były w 1623 roku. Pojawiły się już pierwsze zdjęcia tego niezwykłego zjawiska.
Jowisz i Saturn to dwa gazowe olbrzymy Układu Słonecznego. Jowisz – największa planeta systemu jest piątym, licząc od Słońca globem, a obdarzony słynnymi pierścieniami Saturn – szóstym. Gwiazda Betlejemska to w rzeczywistości właśnie wynik wielkiej koniunkcji Jowisza i Saturna.
21 grudnia na niebie spotkały się w tak bliskiej odległości po raz pierwszy od 1623 roku. W tamtym czasie jednak działo się to za dnia i planet nie dało się dostrzec. Ostatni moment, kiedy taką koniunkcję można byłoby obserwować, miał miejsce w roku 1226, ale wtedy nikt nie znał jeszcze teleskopów. Inny moment z kolei, to zapewne ten który znacie z Biblii, to jest dzień narodzin Jezusa.
The most amazing photo of the #GreatConjunction I've seen yet. This one from @insertastronamehere on Instagram. Taken the night before the conjunction of Jupiter and Saturn, and you can also see both Jovian and Saturnian moons. Amazing. 🔭 pic.twitter.com/dUWtzutSUG
— Alan Baxter (@AlanBaxter) December 22, 2020
Choć planety de facto podczas koniunkcji są oddalone od siebie o 800 mln km, to z ziemskiej perspektywy na niebie niemal się spotykają. Naprawdę warto jest przyjrzeć się temu zjawisku. Kolejnej szansy bowiem nie będziecie mieli.
Inzwischen gibt es aus aller Welt faszinierende Aufnahmen von Jupiter und Saturn, die wir gerne weitergeben. https://t.co/YziGHlIS9v
— DLR_next (@DLR_next) December 22, 2020
Twoja reakcja?





Zostaw swój komentarz