Home Kategorie Porady Widzieliście, co jest w składzie? Groza. Zobaczcie, jakich produktów unikać.

Widzieliście, co jest w składzie? Groza. Zobaczcie, jakich produktów unikać.

Widzieliście, co jest w składzie? Groza. Zobaczcie, jakich produktów unikać.

Barszcz, pierogi z kapustą i grzybami czy makowiec – to dania, które goszczą na wigilijnych stołach wielu Polaków. Często jednak kupujemy je gotowe. A co jest w ich składzie?

Zostało kilka dni do Świąt Bożego Narodzenia. Mimo tego, że w tym roku z powodu pandemii koronawirusa będą zupełnie inne niż zawsze, to chyba nikt z nas nie wyobraża sobie wigilii bez tradycyjnych potraw.

Gotowy barszcz w kartonie to produkt, który cieszy się dużą popularnością. Wystarczy spojrzeć na skład jednego z nich, a tam 57 proc. soku z buraków ćwikłowych z zagęszczonego soku. Potem jest woda, cukier, sok jabłkowy z zagęszczonego soku jabłkowego, przyprawy, a także ekstrakt drożdżowy, czyli składnik, który wzmacnia smak.

Kolejny produkt zawiera 69 proc. soku z buraków z zagęszczonego soku, reszta składu jest podobna do poprzedniego produktu, tyle że nie ma w nim ekstraktu drożdżowego, a zamiast tego są ekstrakty przypraw i grzybów. Jest lepiej niż w poprzednim barszczu, do tego kusi cena. Za ponad litr zupy (1,1 l) zapłacimy 5,69 zł.

Szerokim łukiem omijamy barszcze w proszku. W takich produktach zazwyczaj na pierwszym miejscu w składzie jest cukier. W składzie znajdziemy też tłuszcz palmowy, a samego soku z buraka jest zaledwie kilkanaście procent.

Kolejny produkt, który gości na wielu świątecznych stołach to pierogi z kapustą i grzybami. Niestety większość gotowych pierogów (niemrożonych) zawiera konserwant – sorbinian potasu. Do tego grzyby użyte do ich farszu to głównie pieczarki, a nie grzyby leśne.

Często w gotowych pierogach znajdziemy też dużo cukru, olej palmowy, stabilizatory, jaja w proszku czy sztuczne aromaty. W takim wypadku najlepiej kupować je w punktach garmażeryjnych, od sprawdzonych dostawców, gdzie sprzedawane są na wagę, a nie w gotowym opakowaniu

Alternatywą może być zakup pierogów mrożonych, które poprzez to, że są “zakonserwowane” mrożeniem, nie mają w składzie dodatkowych “E”. W moje ręce wpada produkt, który nie dość, że zawiera 18 proc. podgrzybków, 7 proc. pieczarek i 0,4 proc. suszonego borowika (czyli łącznie ponad 25 proc. grzybów), to na dodatek jest w nim 30 proc. kapusty kiszonej.

Najgorsze jednak co możemy zrobić, to kupić gotowe ciasta ze sklepu.

. Zdecydowanie lepiej udać się do cukierni i tam zaopatrzyć w słodkie smakołyki na święta. W supermarkecie znajduję makowiec, którego skład mrozi krew w żyłach.

W nadzieniu makowym znajdziemy syrop glukozowy, konserwanty, emulgatory czy aromaty. Tak naprawdę wszystko to, czego powinniśmy unikać. Oprócz tego jest w tym cieście jeden z najgorszych składników, czyli utwardzony tłuszcz palmowy, którego regularne spożywanie przyczynia się do chorób serca. Warto mieć to na uwadze.

 

 

Mezoterapia igłowa PREMIUM
Mezoterapia igłowa PREMIUM
59,00 zł
200,00 zł
120 dni
do końca oferty!
Odmładzająca mezoterapia igłowa okolicy oka NCTF 135 od 59 zł w Heaven Beauty & Spa

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz