Home Kategorie Porady Koronawirus Polska. Kto nie zostanie dopuszczony do szczepionek na COVID-19?

Koronawirus Polska. Kto nie zostanie dopuszczony do szczepionek na COVID-19?

Koronawirus Polska. Kto nie zostanie dopuszczony do szczepionek na COVID-19?

Szczepionka na COVID-19. Od połowy stycznia wszyscy chętni będą mogli umawiać się na konkretny termin szczepienia. Ale zanim do niego dojdzie, każdy pacjent będzie musiał przejść kwalifikację.

Pierwsze szczepienia na COVID-19 rozpoczęły się w Polsce 27 grudnia. Dla personelu medycznego i niemedycznego, który ma pierwszeństwo w kolejce po szczepionkę na koronawirusa w tzw. okresie “0”, szczepienia organizują i przeprowadzą szpitale węzłowe w każdym województwie.

Jako pierwsi zaszczepieni zostaną pracownicy medyczni, pracownicy domów i ośrodków pomocy społecznej, a także personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Potem osoby powyżej 60. roku życia, służby mundurowe i nauczyciele, a na końcu pozostali.

Zapewne zastanawia was, kiedy będziecie mogli zacząć umawiać się na owe szczepienia. Wszyscy od 15 stycznia będą mogli umówić się na termin szczepienia przez infolinię 989, poprzez elektroniczny formularz, który ma być dostępny na stronach związanych z resortem zdrowia lub u lekarza POZ, który prowadzi szczepienia. Do szczepienia będzie nas kwalifikować lekarz.

Pacjent, który został zarejestrowany na szczepienie, otrzyma SMS z wiadomością o miejscu i terminie szczepienia. Po 21 dniach szczepienie zostanie powtórzone.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby zakwalifikować się do szczepionki? I kto można zostać niedopuszczony do szczepienia?

– “Osoba, która przystępuje do szczepienia, musi być całkowicie zdrowa, bo wszelkie zaburzenia mogą spowodować, że układ odpornościowy zostanie osłabiony, a szczepionka nie będzie silna” – mówi Włodzimierz Gut.

Prof. Włodzimierz Gut podkreśla, że ważny jest ogólny stan zdrowia pacjenta. – “Do szczepienia nie będą klasyfikowane osoby z różnymi typami obciążeń. Chodzi zarówno o pacjentów, którzy mają problem z omdleniem, jak i o tych, którzy przed szczepieniem zażyją na przykład alkohol” – wyjaśnia ekspert. Ponadto osoby, mające przewlekłe choroby wpływające na układ immunologiczny, również nie zakwalifikują się do szczepienia.

Nie zaleca się, aby szczepionka na COVID-19 była podawana dzieciom. – “Nie ma ograniczenia wiekowego, ale szczepienie dzieci nie jest wskazane, bo nie było ono na nich sprawdzane” – tłumaczy prof. Włodzimierz Gut. I dodaje, że szczepienia nie są podawane grupom, na których nie były sprawdzane. Ponadto do szczepienia nie będą też dopuszczane kobiety w ciąży. Jak widać jest spora grupa osób, które niestety nie będą mogły się zaszczepić, nawet jeżeli będą chciały.

Kurs online: Zarządzanie zespołem z MEN
Kurs online: Zarządzanie zespołem z MEN
59,00 zł
199,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Kurs online: Zarządzania zespołem z zaświadczeniem MEN za 59 zł z P&M Management Group

Twoja reakcja?

Super
Super
10
Ha ha
Ha ha
20
Wow
Wow
2
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
5

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz