Home Kategorie Porady Przywileje dla zaszczepionych i “paszporty covidowe”. Co warto wiedzieć?

Przywileje dla zaszczepionych i “paszporty covidowe”. Co warto wiedzieć?

Przywileje dla zaszczepionych i “paszporty covidowe”. Co warto wiedzieć?

Osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 mogą liczyć na kilka ułatwień i przywilejów. W ten właśnie sposób rząd chce zachęcić ludzi do szczepień. W sumie, logiczne prawda?

W niedzielę (27 grudnia), w ramach Narodowego Programu Szczepień, rozpoczęły się szczepienia służb medycznych. To tak zwany etap zero, w trakcie którego szczepionki otrzymają wszystkie osoby udzielające świadczeń medycznych, w tym także diagności laboratoryjni czy farmaceuci. Do tego etapu rząd zaliczył także wykładowców i studentów kierunków medycznych.

W kolejnych etapach szczepieni będą pensjonariusze domów pomocy i zakładów opiekuńczo-leczniczych, a także wszystkie osoby powyżej 60. roku życia. Etap ten obejmuje także służby mundurowe i nauczycieli.

Od 15 stycznia ruszą zapisy na szczepienia dla wszystkich pozostałych, pełnoletnich obywateli, którzy wyrażą chęć zaszczepienia się.

Rząd chciałby zaszczepić 31 mln osób. Jedną z zachęt są przywileje przewidziane w obecnie obowiązującym (do 17 stycznia) rozporządzeniu. Tych benefitów będzie naprawdę sporo.

Aby nabyć odporność na koronawirusa, potrzebne jest przyjęcie dwóch dawek szczepionki. Pacjenci będą otrzymywać drugą dawkę 3 do 4 tygodni po pierwszym zaszczepieniu – zgodnie z wytycznymi producenta. Dopiero wtedy daną osobę będzie można uznać za zaszczepioną.

Oto lista przywilejów dla osób zaszczepionych:

  • osoby zaszczepione nie będą musiały poddawać się kwarantannie, gdy będą miały kontakt z zarażonym, nawet gdy będzie chodzić o któregoś z domowników;
  • osoby zaszczepione będą miały możliwość swobodnego przekraczania granicy, nawet gdyby w Polsce obowiązywała kwarantanna dla wjeżdżających do kraju;
  • zaszczepieni przeciw COVID-19 nie będą wliczani do limitu pięciu osób na imprezach organizowanych w domu;
  • osoby zaszczepione będą mogły też korzystać swobodnie z rehabilitacji (nie dotyczy ich przepis o ograniczeniu działalności stacjonarnej rehabilitacji leczniczej;
  • zaszczepieni nie będą musieli przedstawiać negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa, gdy będą ubiegali się o przyjęcie do zakładu opiekuńczo-leczniczego lub pielęgnacyjno-opiekuńczego, domu pomocy społecznej, hospicjum stacjonarnego lub oddziału medycyny paliatywnej.

Warto dodać, że rozmaite przywileje i benefity dla osób zaszczepionych wdrażane lub planowane są też w innych krajach europejskich.  Trudno się dziwić. Coraz więcej ludzi jest przeciwnych szczepieniom, więc trzeba ich jakoś zachęcić.

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii wraz ze szczepionką przeciw koronawirusowi otrzymają kartę potwierdzającą, że zostali zaszczepieni. Publiczna służba zdrowia NHS zaleca, by tę kartę nosić stale przy sobie. Zostały one nazwane przez ludzi “paszportami covidowymi”.

W Niemczech z kolei trwa społeczna debata na temat zasadności takich przywilejów. Jak wskazują opiniotwórcze dzienniki, m.in. “Allgemeine Zeitung” nie jest do końca wiadomo, jak bardzo chronione są osoby zaszczepione i czy rzeczywiście nie zarażają. Dlatego jest za wcześnie, żeby mówić o przywilejach.

W covidowych paszportach lotniczych (Travel Pass) dostępnych w formie aplikacji będą zawarte informacje o wynikach testów na koronawirusa, ewentualne potwierdzenie czy podróży przyjął szczepionkę oraz informacje o restrykcjach wjazdowych do danego kraju. To też należy mieć na uwadze, jeżeli planujecie jakieś podróże.

Personalizowana deska do krojenia
Personalizowana deska do krojenia
9,00 zł
69,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Od 9 zł: personalizowana deska do krojenia (25 modeli do wyboru) na 4MyArt

Twoja reakcja?

Super
Super
2
Ha ha
Ha ha
3
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
7

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz