Home Kategorie News Wczoraj zapadła decyzja która uderza w nasze portfele! Będziemy płacić więcej
26.00K

Wczoraj zapadła decyzja która uderza w nasze portfele! Będziemy płacić więcej

Wczoraj zapadła decyzja która uderza w nasze portfele! Będziemy płacić więcej

Niejedna polska rodzina od dziś zapłaci więcej za energię elektryczną. Urząd Regulacji Energetyki w grudniu zatwierdził taryfy na sprzedaż energii. Taryfa ta jest znacznie droższa niż zeszłoroczna.

Zmiany wchodzą w życie już dziś. Jak podaje warszawa.tvp.pl, nasze rachunki w części płaconej sprzedawcom wzrosną od 3,5 do 3,6 procent. To oznacza, że przeciętne gospodarstwo domowe będzie musiało zapłacić dodatkowo około 1,5 zł miesięcznie. Natomiast każda rodzina korzystająca z gazu powinna zapoznać się z jeszcze jedną wiadomością.

Ponieważ będziemy płacić więcej, w 2021 roku na rachunkach pojawi się nowa opłata mocowa. Jak wyjaśnia rzeczniczka Urzędu Regulacji Energetyki Agnieszka Głośniewska, to opłata za utrzymanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa energetycznego.

Ile wyniesie opłata mocowa? Opłata mocowa będzie zależna od tego, ile prądu zużyjemy, będzie to od 1,87 zł do nawet 10,46 zł miesięcznie.

– „Głównym powodem podwyżek był nieznacznie wyższy niż uznany przez regulatora za uzasadniony w taryfach obowiązujących w 2020 roku poziom ceny energii elektrycznej nabywanej przez sprzedawców na potrzeby odbiorców z grup G – czyli gospodarstw domowych, a także wzrost kosztów zakupu świadectw pochodzenia energii zielonej oraz efektywności energetycznej” – wyjaśnia URE, czytamy na warszawa.tvp.pl.

Choć energia elektryczna drożeje, pojawiła się też dobra wiadomość. Ceny gazu w zatwierdzonych przez URE taryfach PGNiG OD były obniżane od stycznia 2020 roku, początkowo o niecałe 3%.

Za gaz mniej zapłacą tak zwani kuchenkowicze, czyli statystyczni odbiorcy w grupie W-1.1 – są to osoby używające gazu do przygotowywania posiłków. Obniżka wyniesie około 1,9 procent mniej – czyli ok. 40 groszy miesięcznie.

Co z rodzinami, które używają paliwa gazowego do podgrzewania wody (grupa W-2.1)? W takich domostwach płatność ulegnie obniżeniu o ok. 2,40 złotych za miesiąc (2,7%).

Najbardziej zadowoleni będą ci, którzy używają gazu do ogrzewania mieszkań. W tym wypadku opłaty spadną aż o 2,9%, czyli mniej więcej 7,4 zł miesięcznie. Nie zmienia to jednak faktu, że podwyżki są znacznie wyższe niż potencjalne obniżki, które mamy na gazie.

Makijaż permanentny
Makijaż permanentny
99,99 zł
600,00 zł
Oferta zakończona!
Makijaż permanentny: kreska górna lub dolna za 99,99 zł i więcej opcji w PermLab

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
3
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
9
Zły
Zły
15

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz