Home Kategorie Ludzie Fundacja Ojca Rydzyka trafiła pod lupę. Dostała miliony złotych. Skąd?
1.34K

Fundacja Ojca Rydzyka trafiła pod lupę. Dostała miliony złotych. Skąd?

Fundacja Ojca Rydzyka trafiła pod lupę. Dostała miliony złotych. Skąd?

Fundacja o. Tadeusz Rydzyka ma na swoim koncie miliony. Pieniądze pochodzą z 1 procenta przekazywanego przez podatników. To naprawdę olbrzymia suma pieniędzy.

O sprawie informuje „Rzeczpospolita”. Chodzi o Fundację Nasza Przyszłość, która została zarejestrowana w 2002 roku, a szefem jej rady jest o. Tadeusz Rydzyk.

W odróżnieniu od bardziej znanej Fundacji Lux Veritatis (właściciela Telewizji Trwam) posiada status organizacji pożytku publicznego. Według rozliczeń za 2019 rok Fundacja Nasza Przyszłość otrzymała 4,9 mln zł z 1 proc. podatku dochodowego.

Wykaz opublikowało Ministerstwo Finansów. Mniej niż fundacja o. Rydzyka dostały np. Fundacja TVN „Nie jesteś sam” czy Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Na pierwszym miejscu zestawienia znajduje się Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, która otrzymała aż 184,5 mln zł z wpływów z 1. procenta. Nasza Przyszłość zajmuje 22 miejsce.

Jak wyjaśnia jeden z biznesmenów związanych z o. Rydzykiem w rozmowie z „RP”, sukces fundacji o. Rydzyka opiera się głównie na bezpośrednich kontaktach z sympatykami Radia Maryja. Jako przykład podaje organizacje koncertów, podczas których rozdawane są m.in. książki.

Jednak w promocji przekazywania 1 procenta na Fundację Nasza Przyszłość nieocenione okazały się toruńskie media. W kwietniu 2020 roku, gdy zbliżał się termin wypełniania deklaracji PIT, Telewizja Trwam wyemitowała specjalny materiał o przekazywaniu 1 procenta. Z kolei na stronach Radia Maryja pojawiła się informacja, że pomoc w wypełnianiu PIT można było otrzymać telefonicznie.

Sam o. Tadeusz Rydzyk tłumaczył w komunikacie, że 1 proc. na Fundację Nasza Przyszłość „to dobro dla Boga i dla nas.

Na co zostaną przeznaczone pieniądze z 1 procenta? Jak wynika ze sprawozdania merytorycznego organizacji pożytku publicznego za 2019 rok, celem było „dofinansowanie warsztatów dziennikarskich 'Zrozumieć media’ dla młodzieży z całej Polski, stypendia dla studentów i doktorantów z Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej  etc. Za pieniądze te nagrano również film „Zerwany Kłos”.

Kurs online: Majster budowlany
Kurs online: Majster budowlany
79,00 zł
Oferta zakończona!
Kurs online: Majster budowlany (79 zł) oraz Specjalista budownictwa (159 zł) z certyfikatem z Kar-Group

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
3

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz