Lockdown niezgodny z polską konstytucją? Zapadł przełomowy wyrok sądu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu wydał wyrok, który mówi, że ograniczenie lub zakazanie prowadzenia działalności jest niezgodne z konstytucją.
Sprawa dotyczyła zakładu fryzjerskiego. W trakcie lockdownu firmy z tej branży otrzymały zakaz prowadzenia działalności pod karą grzywny. Mimo to jeden z fryzjerów nie zastosował się do zaleceń rządu i został nakryty przez policję na strzyżeniu klienta. Mężczyzna tłumaczył się tym, że nie pobrał opłaty za usługę, gdyż był to jego przyjaciel.
Fryzjer nie przyjął grzywny 10 tys. zł i odwołał się do sądu. Ten orzekł, że sanepid ma odstąpić od wymierzenia kary i zwrócić fryzjerowi koszty procesowe.
– „Żaden przepis upoważnień ustawowych zawartych w art. 46 ust. 4 i art. 46b ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi nie zawiera umocowania do określania w rozporządzeniu zakazów prowadzenia działalności gospodarczej. Rada Ministrów upoważniona była wyłącznie do wprowadzenia rozporządzeniem ograniczeń w zakresie korzystania z wolności działalności gospodarczej” – czytamy w orzeczeniu sądu.
Sąd orzekł też, że kontrolowane rozporządzenie zostało wydane bez upoważnienia ustawowego. Nie wykonuje też ustawy, gdyż wprowadza do systemu prawnego treści nieznane ustawie, w tym przypadku mowa o zakazie prowadzenia działalności gospodarczej ze względu na stan epidemii. To z kolei stanowi naruszenie art. 92 ust. 1 Konstytucji RP. Wyrok jeszcze nie jest prawomocny.
Źródło: wp.pl
Twoja reakcja?





Zostaw swój komentarz