Home Kategorie News Lockdown niezgodny z polską konstytucją? Zapadł przełomowy wyrok sądu.
4.68K

Lockdown niezgodny z polską konstytucją? Zapadł przełomowy wyrok sądu.

Lockdown niezgodny z polską konstytucją? Zapadł przełomowy wyrok sądu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu wydał wyrok, który mówi, że ograniczenie lub zakazanie prowadzenia działalności jest niezgodne z konstytucją.

Sprawa dotyczyła zakładu fryzjerskiego. W trakcie lockdownu firmy z tej branży otrzymały zakaz prowadzenia działalności pod karą grzywny. Mimo to jeden z fryzjerów nie zastosował się do zaleceń rządu i został nakryty przez policję na strzyżeniu klienta. Mężczyzna tłumaczył się tym, że nie pobrał opłaty za usługę, gdyż był to jego przyjaciel.

Fryzjer nie przyjął grzywny 10 tys. zł i odwołał się do sądu. Ten orzekł, że sanepid ma odstąpić od wymierzenia kary i zwrócić fryzjerowi koszty procesowe.

– „Żaden przepis upoważnień ustawowych zawartych w art. 46 ust. 4 i art. 46b ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi nie zawiera umocowania do określania w rozporządzeniu zakazów prowadzenia działalności gospodarczej. Rada Ministrów upoważniona była wyłącznie do wprowadzenia rozporządzeniem ograniczeń w zakresie korzystania z wolności działalności gospodarczej” – czytamy w orzeczeniu sądu.

Sąd orzekł też, że kontrolowane rozporządzenie zostało wydane bez upoważnienia ustawowego. Nie wykonuje też ustawy, gdyż wprowadza do systemu prawnego treści nieznane ustawie, w tym przypadku mowa o zakazie prowadzenia działalności gospodarczej ze względu na stan epidemii. To z kolei stanowi naruszenie art. 92 ust. 1 Konstytucji RP. Wyrok jeszcze nie jest prawomocny.

Źródło: wp.pl

Wyszczuplający masaż endodermiczny
Wyszczuplający masaż endodermiczny
71,99 zł
240,00 zł
Oferta zakończona!
6 zabiegów masażu endodermicznego za 89,99 zł i więcej w Instytucie Medycyny Estetycznej i Kosmetologii Hialuron

Twoja reakcja?

Super
Super
20
Ha ha
Ha ha
2
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz