Home Kategorie News Protesty w USA. Zwolennicy Trumpa wdarli się do Kapitolu. Są ofiary śmiertelne.

Protesty w USA. Zwolennicy Trumpa wdarli się do Kapitolu. Są ofiary śmiertelne.

Protesty w USA. Zwolennicy Trumpa wdarli się do Kapitolu. Są ofiary śmiertelne.

Stany Zjednoczone. Kongres miał zatwierdzić wyborczą wygraną Joe Bidena. To nie przypadło do gustu zwolennikom Trumpa, którzy wdarli się do budynku Kapitolu. Starli się z policją. Są ranni.

Donald Trump w środę zabrał głos na wiecu przed Białym Domem. Prezydent USA stwierdził, że wybory zostały ustawione.

– „Demokraci ukradli wybory. Dziś zatrzymamy tę kradzież” – zapewniał Trump.

Po przemówieniu jego zwolennicy udali się pod Kapitol, gdzie miało odbyć się posiedzenie Kongresu ws. ostatecznego zatwierdzenia wyborów. Trump zapowiadał, że w parlamencie „wydarzy się historia” i zobaczymy, czy „mamy odważnych przywódców”.

Przed Kapitolem doszło do starć z policją. Funkcjonariusze ewakuowali niektóre budynki należące do amerykańskiej administracji.

Policja użyła gazu wobec protestujących. Część z manifestantów wdarła się do parlamentu.

Wiceprezydent Mike Pence, który był wewnątrz, został ewakuowany, a Kongres przerwał obrady. Członkowie parlamentu dostali maski przeciwgazowe.

Protestujący dotarli do sali obrad Izby Reprezentantów. To wywołało reakcję mundurowych, którzy mierzyli do nich z broni. To zostało uwiecznione na zdjęciach fotoreporterów. Jeden z protestujących stanął na mównicy i krzyczał:

– „Trump wygrał te wybory!”

Burmistrz Dystryktu Kolumbii Muriel Bowser wprowadził godzinę policyjną o 18:00. Wezwano posiłki i Gwardię Narodową.

W końcu głos zabrał też sam Donald Trump. Prezydent zwrócił się do protestujących, wzywając ich do uspokojenia się.

– „Proszę wszystkich, którzy znajdują się na terenie Kapitolu o zachowanie spokoju. Żadnej przemocy! Pamiętajcie, że MY jesteśmy Partią Prawa i Porządku – szanujcie prawo i naszych znakomitych mężczyzn i kobiet w barwach niebieskich (charakterystyczne barwy obozu Demokratów – przyp. red)” – dodał prezydent.

Wiele osób przypomina, że jest to pierwsze w historii wdarcie się Amerykanów do Kapitolu. Wcześniej podobna sytuacja miała miejsce tylko raz w 1814, gdy Brytyjczycy zaatakowali budynek.

Tymczasem amerykańskie media informują, że kontrolerzy ruchu lotniczego w Nowym Jorku dostali ostrzeżenia o ataku na Waszyngton.

– „W środę lecimy samolotem do Kapitolu. Sulejmani zostanie pomszczony” – brzmiały groźby.

Nawiązują one do rocznicy śmierci oskarżanego przez USA o terroryzm dowódcy irańskich sił specjalnych al-Kuds, generała Kasema Sulejmaniego. Został on zabity w ataku dronowym w Bagdadzie, zarządzonym przez prezydenta Donalda Trumpa.

Demonstranci wtargnęli do sali obrad Izby Reprezentantów i Senatu. Według informacji CNN doszło do postrzelenia kobiety, jej stan lekarze określają jako krytyczny. Do sieci trafiło nagranie z momentem zdarzenia.

Kilkadziesiąt minut po postrzeleniu kobieta zmarła.

Media poinformowały o tym, że policja odnalazła ładunki wybuchowe w okolicach Kapitolu. Fox News informowało o trzech takich znaleziskach, CNN o dwóch, a agencja AP o jednym. Funkcjonariusze zajęli się już niebezpiecznymi ładunkami. Nie stanowią one zagrożenia.

Tuż po północy głos w sprawie ataku na Kapitol zabrał prezydent Polski Andrzej Duda. Za pośrednictwem Twittera przekazał, że wydarzenia w Waszyngtonie są wewnętrzną sprawą USA. Dodał też, że wierzy w siłę amerykańskiej demokracji.

Serwis, odgrzybianie klimatyzacji
Serwis, odgrzybianie klimatyzacji
14,39 zł
17,99 zł
Oferta zakończona!
Odgrzybianie klimatyzacji metodą ozonowania za 17,99 zł i więcej opcji w JW 13 – 4 lokalizacje

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz