Home Kategorie Ludzie Tadeusz Rydzyk dostanie od państwa ogromną kwotę na organizację wystawy w muzeum im. Jana Pawła II
4.50K

Tadeusz Rydzyk dostanie od państwa ogromną kwotę na organizację wystawy w muzeum im. Jana Pawła II

Tadeusz Rydzyk dostanie od państwa ogromną kwotę na organizację wystawy w muzeum im. Jana Pawła II

Jak wynika z najnowszego rozporządzenia dotyczącego wydatków z budżetu państwa, które nie wygasają z upływem roku budżetowego, na ten cel ma trafić ponad 80 mln zł. To sporo pieniędzy.

Ojciec Tadeusz Rydzyk zadecydował, że w muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II zostanie upamiętniona nie tylko historia chrześcijaństwa i spuścizna Jana Pawła II, lecz również ekspozycja, skupiająca się na działalności osób, które znacznie wpłynęły na to, że Polska jest katolicka.

Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. Jana Pawła II nieustannie otrzymuje kolejne dotacje na budowę. Już w sierpniu zapowiadano przeznaczenie dodatkowych pieniędzy w kwocie 1,8 mln zł na ten cel. Informacja ta była jednak przez bardzo długi czas ukrywana.

Przed Nowym Rokiem wydane zostało Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 grudnia 2020 r. w sprawie wydatków budżetu państwa, które w roku 2020 nie wygasają z upływem roku budżetowego, weszło ono w życie 30 grudnia 2020 roku. W przedstawionym wykazie znajdują się dwie pozycje wskazujące na dotację na rzecz „Muzeum Rydzyka”.

Zgodnie z opublikowanym rozporządzeniem, z pieniędzy podatników przeznaczone zostanie aż ponad 80 milionów złotych na budowę wspomnianego muzeum. Przypomnijmy, w 2018 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego obiecywało na ten cel przeznaczyć 70 milionów złotych. Kwota miała zostać przekazana w trzech transzach, a muzeum miało oddane do użytku w 2020 roku. Wygląda jednak, że oświadczenia to jedno, a fakty to drugie.

Na mocy umowy podpisanej przez resort w 2018 roku, państwo miało przekazać kolejno: w 2018 r. – 5 mln zł, w 2019 r. – 55 mln zł, a w 2020 r. – 10 mln zł. Przedłużające się postępowanie przetargowe sprawiło, że nie wykorzystano dotacji w 2018 roku. W kwietniu 2019 natomiast ministerstwo ogłosiło, że inwestycja zostanie sfinansowana na kwotę 117 mln zł. Muzeum jest dotowane coraz większą ilością pieniędzy, a postępu jak nie było tak nie ma.

– „Muzeum „Pamięć i Tożsamość” wypełni istotną lukę w naszej ofercie muzealnej, która wciąż w niedostatecznym stopniu obejmuje zarówno aksjologię Jana Pawła II, jak i kwestie relacji polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej” – twierdził Piotr Gliński, uzasadniając i usprawiedliwiając przekazanie gigantycznych pieniędzy na ten cel ojcu Tadeuszowi Rydzykowi oraz jego współpracownikom.

Źródło: pikio.pl

Wybielanie i remineralizacja zębów
Wybielanie i remineralizacja zębów
149,00 zł
Oferta zakończona!
Wybielanie zębów lampą LED (od 99 zł) wraz z remineralizacją (od 149 zł) w White & Beauty w Bielsku-Białej

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
2
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
5

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz