Home Kategorie Życie Ważne! Ruszają dopłaty do czynszów. Dostać można nawet 9 tys. zł. Zostało mało czasu na złożenie wniosku.
1.34K

Ważne! Ruszają dopłaty do czynszów. Dostać można nawet 9 tys. zł. Zostało mało czasu na złożenie wniosku.

Ważne! Ruszają dopłaty do czynszów. Dostać można nawet 9 tys. zł. Zostało mało czasu na złożenie wniosku.

Z powodu pandemii masz problem z opłacaniem czynszu w wynajmowanym mieszkaniu? Możesz liczyć na wsparcie, specjalne dopłaty do czynszu.

Nowy program startuje i już można składać wnioski. Kto i na jakich zasadach może otrzymać pieniądze?

Szczegóły programu przedstawiła już w maju Jadwiga Emilewicz. Miał on objąć lokatorów, którzy finansowo ucierpieli w trakcie pierwszej fali pandemii.

Minęło jednak sporo czasu nim rząd, a później parlament wydał zgodę na to, aby ubiegać się o dopłaty. Teraz ustawa jest już uchwalona i została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Przepisy już obowiązują, a to oznacza, że można składać wnioski. Jest jednak na to mało czasu.

Kto może skorzystać?

Najemcy mieszkań komunalnych towarzystw budownictwa społecznego, mieszkań spółdzielczych czy wynajętych od osób prywatnych lub firm. Warunek: na dzień 14 marca 2020 roku trzeba było być najemcą mieszkania. Mógł to być inny lokal, niż ten, w którym obecnie mieszka najemca.

Jeśli jesteś właścicielem mieszkania, nie skorzystasz ze wsparcia!

Co należy zrobić?

W urzędzie gminy należy złożyć wniosek o dodatek mieszkaniowy. Przysługuje on, jeśli dochody nie przekraczają 1500 zł na osobę lub 2100 zł w przypadku osoby samotnej.

Ważny jest również metraż mieszkania. W przypadku 1 osoby nie może przekraczać 35 mkw, w przypadku 2 osób – 40 mkw, 3 – 45 mkw, 4 – 55 mkw, 5 – 65 mkw, 6 – 70 mkw.

We wniosku trzeba zaznaczyć, że ubiegamy się też o dodatek do czynszu. Ten przysługuje nam, jeśli miesięczny dochód był mniejszy o 25% w porównaniu do roku 2019.

Jak długo trzeba czekać na rozpatrzenie?

– „Organ rozpatrujący taki wniosek będzie miał miesiąc na wydanie decyzji, a więc podobnie, jak w przypadku wniosku o sam dodatek mieszkaniowy” – wyjaśnia resort rozwoju.

Ile wyniesie dopłata?

Dopłata wyniesie 75% czynszu. Dodatek mieszkaniowy razem z dopłatą może wynieść max 1500 zł/miesiąc. Taka pomoc przyznawana będzie przez pół roku. Stąd też można obliczyć, że maksymalna kwota wsparcia wyniesie 9000 zł.

Najemca nie dostanie dopłaty do czynszu wraz z dodatkiem do ręki. Te trafią do właściciela mieszkania. Pieniądze mogą być przeznaczone na spłatę zadłużenia z zeszłego roku.

Do kiedy można składać wniosek?

Ustawa weszła właśnie w życie. Wnioski o dodatek i dopłatę można składać do 31 marca 2021.

Źródło: fakt.pl

Park trampolin: godzinne wejście
Park trampolin: godzinne wejście
32,00 zł
64,00 zł
Oferta zakończona!
Godzina zabawy na trampolinach dla 2 osób od 40 zł w JumpWorld – Parku Trampolin (do -50%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz