Home Kategorie News Od dzisiaj kluczowa zmiana dla wszystkich Polaków. Chodzi o skierowania lekarskie.
8.42K

Od dzisiaj kluczowa zmiana dla wszystkich Polaków. Chodzi o skierowania lekarskie.

Od dzisiaj kluczowa zmiana dla wszystkich Polaków. Chodzi o skierowania lekarskie.

Od 8 stycznia 2021 w życie wchodzą spore zmiany dla wszystkich Polaków. Od tego momentu wszystkie skierowania będą wystawiane drogą elektroniczną.

– „E-skierowanie umożliwi pełną, elektroniczną obsługę procesu skierowania na leczenie – od momentu wystawienia skierowania do momentu realizacji” – podaje Ministerstwo Zdrowia.

E-skierowania mają zastąpić te wystawiane ręcznie. Dokument będzie wskazywał tylko rodzaj placówki, do której należy się udać, ale nie będzie to konkretny adres, a wyłącznie rodzaj badania.

Resort zdrowia postanowił wprowadzić e-skierowania, które mają zastąpić te wypisywane ręcznie. Dlaczego? Takie rozwiązanie ma skrócić czas oczekiwania na wizytę u lekarza. Ministerstwo twierdzi, że to nie wszystkie korzyści, które niesie taka decyzja.

Lekarz będzie mógł wystawić skierowanie podczas konsultacji. Będzie ono miało formę 4-cyfrowego kodu, który pacjent może dostać na kilka sposobów.

  • przez SMS-a
  • e-maila z plikiem zawierającym potrzebne informacje
  • wydruk, który będzie zawierał kod skierowania oraz podpis lekarza

Na stronie pacjent.gov.pl możemy aktywować własne Internetowe Konto Pacjenta. To sprawi, że wszystkie nasze skierowania będą w jednym miejscu. Natomiast jeśli nie aktywujemy konta lub nie podamy adresu e-mail czy telefonu, skierowanie dostaniemy jako wydruk.

Elektroniczne skierowania mogą ułatwić wiele rzeczy. Dzięki ich wprowadzeniu nie trzeba będzie osobiści pojawiać się w danej placówce, aby umówić wizytę. Wystarczy zadzwonić do wybranego miejsca, a trakcie rozmowy podać 4-cyfrowy kod i PESEL.

Ministerstwo zapewnia, że zmiany ułatwią życie pacjentom. Przede wszystkim skróci się czas oczekiwania na lekarza. Dlaczego? W sytuacji, gdy pacjent otrzyma e-skierowanie, będzie mógł zapisać się tylko do jednego specjalisty, a nie do kilku w różnych placówkach.

Po zapisaniu się na wizytę skierowanie zostanie automatycznie przypisane do placówki i nie będzie można przypisać go do innego miejsca. To spore zmiany zaproponowane przez resort zdrowia, do których z pewnością wiele osób będzie musiało się przyzwyczaić.

Źródło: gazeta.pl

Wieloetapowy rytuał na twarz
Wieloetapowy rytuał na twarz
71,99 zł
89,99 zł
Oferta zakończona!
Wieloetapowy rytuał Premium na twarz od 89,99 zł w Studiu Urody Juliet w Bielsku-Białej

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz