Home Kategorie Życie Polacy masowo pozywają władzę za lockdown. Żądają ogromnych odszkodowań.

Polacy masowo pozywają władzę za lockdown. Żądają ogromnych odszkodowań.

Polacy masowo pozywają władzę za lockdown. Żądają ogromnych odszkodowań.

Polska nie jest jedynym krajem, który zdecydował się na lockdown. Okazało się jednak, że nie jest to do końca zgodne z prawem. Przedsiębiorcy zaczynają składać pozwy.

Nasz kraj odczuł kryzys wywołany przez pandemię. Zamknięcie przedsiębiorstw doprowadziło wiele biznesów na skraj upadku.

Jak powiedziała w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną mec. Agata Plichta-Trzonowska z kancelarii Dubois i Wspólnicy, w warszawskim Sądzie Okręgowym złożono zbiorowy pozew 45 przedstawicieli branży turystycznej. Kancelaria przygotowuje też kolejne pismo, tym razem od 15 właścicieli klubów nocnych i dyskotek.

– „W pozwie nie mówimy o kwocie roszczeń, tylko przesądzeniu o odpowiedzialności Skarbu Państwa. Prosimy Sąd Okręgowy, by przyjrzał się zarówno działaniom władzy, czyli wprowadzanym rozporządzeniami ograniczeniom, jak i zaniechaniom – w naszej ocenie istniały przesłanki, by wprowadzić stan klęski żywiołowej. Jeśli tak się stanie, w dalszej kolejności członkowie grupy będą mieli możliwość wystąpienia z indywidualnymi pozwami o odszkodowania” – mówiła dla „DGP” mec. Agat Plichta.

Jak podaje DGP branża hotelowa nie ma zamiaru rzucać słów na wiatr. Jeszcze w tym tygodniu przedsiębiorcy chcą wysłać do wojewodów wezwania do odszkodowań za szkody. Jeśli przedsiębiorcy nie dostaną rekompensaty w ciągu tygodnia, mają zamiar składać pozwy.

Według gazety do batalii sądowych przygotowało się ponad 20 przedsiębiorstw z branży hotelowej. Jak mówiła Anna Coban, adwokat prowadząca kancelarię Coban Legal w Warszawie, średnie roszczenia klientów to 400 – 500 tys. zł odszkodowania. Łącznie daje to ok. 10 mln zł.

Pozostałe branże dotknięte przez wprowadzony w Polsce lockdown także wysłały swoje pozwy. Właściciele siłowni złożyli swoje roszczenia w związku ze stratami majątkowymi i utraconymi korzyściami. Za wyrządzone szkody żądają 460 tys. zł.

Dziennik Gazeta Prawna podaje, że branża centrów handlowych również ma w planach pozwy. W przyszłym tygodniu ma odbyć się spotkanie Polskiej Rady Centrów Handlowych, na którym omawiane będą plany wniesienia roszczeń wobec rządu.

Pozew ma w planach też branża transportowa. Na podobny ruch prawdopodobnie zdecyduje się gastronomia.

– „Na pozwach zarobią głównie prawnicy. Pytanie, ilu przedsiębiorców szczęśliwców doczeka wyroku?” – ostrzegał Cacek.

W teorii częściowy lockdown ma potrwać w kraju do 17 stycznia. W praktyce jednak wiele wskazuje na to, że skończy się na powrocie do szkół i otwarciu małego wycinka gospodarki. Zamknięcie siłowni, czy klubów nocnych będzie przedłużone.

Źródło: biznesinfo.pl

Wybielanie i remineralizacja zębów
Wybielanie i remineralizacja zębów
149,00 zł
Oferta zakończona!
Wybielanie zębów lampą LED (od 99 zł) wraz z remineralizacją (od 149 zł) w White & Beauty w Bielsku-Białej

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz