Home Kategorie Ludzie Jarosław Kaczyński nie zamierza przepraszać Radosława Sikorskiego. Jest kasacja od wyroku

Jarosław Kaczyński nie zamierza przepraszać Radosława Sikorskiego. Jest kasacja od wyroku

Jarosław Kaczyński nie zamierza przepraszać Radosława Sikorskiego. Jest kasacja od wyroku

Jak ustaliła Wirtualna Polska, pełnomocnicy prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego złożyli do Sądu Najwyższego kasację od wyroku w sprawie z udziałem byłego ministra spraw zagranicznych, Sikorskiego.

Kaczyński zarzucił politykowi Platformy „zdradę dyplomatyczną w Smoleńsku”. Sąd Apelacyjny uznał, że nie miał racji i nakazał Sikorskiego przeprosić. Prezes PiS wyroku nie wykonał.

Skarga kasacyjna wpłynęła najpierw do Sądu Apelacyjnego w Warszawie 26 października 2020r. Następnie akta sprawy wraz ze skargą zostały przesłane do Sądu Najwyższego 15 grudnia.

Informacje Wirtualnej Polski potwierdza SN. – „Sprawa wpłynęła do Sądu Najwyższego i została zarejestrowana. Termin rozprawy nie został jeszcze wyznaczony. Sprawa aktualnie oczekuje wyznaczenia terminu posiedzenia, na którym SN podejmie decyzję czy przyjmie skargę do rozpoznania czy nie – tzw. przedsądu. Jest to skarga kasacyjna pozwanego od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 8 lipca 2020 r.” – informuje WP Krzysztof Michałowski z biura prasowego Sądu Najwyższego.

, 8 lipca 2020 r., zapadł w warszawskim Sądzie Apelacyjnym wyrok nakazujący Jarosławowi Kaczyńskiemu opublikowanie przeprosin Radosława Sikorskiego z powodu pomówienia go o zdradę dyplomatyczną. Oczywiście Kaczyński tego nie zrobił.

W wywiadzie dla PAP prezes PiS obarczał odpowiedzialnością Donalda Tuska i Radosława Sikorskiego. – „Jest też sprawa wystąpienia, zgodnie z prawem międzynarodowym, zastępcy ambasadora [polskiego w Moskwie] Piotra Marciniaka do władz rosyjskich o eksterytorialność terenu, gdzie nastąpiła katastrofa. To rutynowa rzecz. Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zdecydował się wycofać z tej decyzji. To bardzo poważna sprawa. Trudno sądzić, żeby została podjęta bez wiedzy i zgody premiera Donalda Tuska” – mówił dla PAP Kaczyński.

– „Wiceambasador w Moskwie Piotr Marciniak złożył notę w sprawie eksterytorialności miejsca katastrofy. Następnie polecono mu ją wycofać. To było posunięcie wykonane na polecenie Radosława Sikorskiego, ale czy bez wiedzy Tuska? Tu już jest bardzo poważny przepis kodeksu karnego – zdrada dyplomatyczna” – mówił prezes Prawa i Sprawiedliwości.

– „Jak wynika z materiału dowodowego zgromadzonego w niniejszej sprawie, nota dyplomatyczna z żądaniem eksterytorialności miejsca katastrofy smoleńskiej nie została nigdy złożona. Nie doszło więc do jej cofnięcia na polecenie powoda, pełniącego wówczas funkcję ministra spraw zagranicznych. Wskazać należy, że kwestia ta była już oficjalnie wyjaśniana w 2013 r., a więc blisko 3 lata przez wypowiedziami pozwanego” – czytamy w uzasadnieniu wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie. No cóż.

Źródło: wiadomosci.wp.pl

Wybrany pakiet day spa w Future Fit Day SPA
Wybrany pakiet day spa w Future Fit Day SPA
179,99 zł
299,00 zł
Oferta zakończona!
Wybrany pakiet day spa w Future Fit Day SPA

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz