Home Kategorie Zdrowie Zbadano mózgi osób, które zmarły na COVID-19. Połowa z nich była uszkodzona.
5.66K

Zbadano mózgi osób, które zmarły na COVID-19. Połowa z nich była uszkodzona.

Zbadano mózgi osób, które zmarły na COVID-19. Połowa z nich była uszkodzona.

Koronawirus najczęściej uszkadza układ oddechowy chorego. Jednak pojawiają się kolejne dowody na to, że wywołuje on poważne i trwałe szkody w mózgu.

Badanie, które przeprowadził amerykański National Institute of Health pokazało, że nawet połowa chorych na COVID-19 może mieć zaburzenia neurologiczne.

COVID-19 zwykle atakuje układ oddechowy. Ma też zły wpływ na serce i przewód pokarmowy, a także zaburza krzepliwość krwi. W trakcie sekcji zwłok, naukowcy odkrywają jednak coraz częściej przypadki poważnego uszkodzenia mózgu.

O tym, że mózg jest narażony na działanie koronawirusa świadczy wiele objawów neurologicznych u chorych, jak bóle i zawroty głowy, problemy z pamięcią, halucynacje czy udary.

Ostatnie badania wykazały, że nawet 50% osób hospitalizowanych ze względu na koronawirusa może mieć objawy neurologiczne.

Naukowcy z National Institute of Health przeprowadzili badania mózgu 19 zmarłych pacjentów. Pacjenci byli w wieku od 5 do 73 lat, wielu z nich miało schorzenia współistniejące, jak cukrzyca czy choroby układu krążenia. W 10 przypadkach stwierdzono uszkodzenia mózgu.

– „Byliśmy całkowicie zaskoczeni. Wcześniej sądziliśmy, że uszkodzenia mózgu są spowodowane brakiem tlenu. Potem odkryliśmy wieloogniskowe obszary uszkodzeń, które są zazwyczaj związane z udarami i chorobami neurodegeneracyjnymi” – powiedział dr Avindra Nath z NIH.

Za pomocą rezonansu magnetycznego zespół zbadał mózg 10 pacjentów z nieprawidłowościami. W badaniu wykazano hiperintensywność – jasne plamy na obrazie mózgu – w której mikroskopia fluorescencyjna wykazała zwiększoną obecność fibrynogenu.

U wielu przebadanych plamy te były otoczone przez limfocyty T i mikroglej, czyli komórki, które odpowiadają w mózgu za reakcje immunologiczne. Naukowcy dostrzegli też ciemne obszary wcześniejszego krwawienia – pękały naczynia krwionośne w mózgu. Liczne niewielkie krwawienia do mózgu to uszkodzenia związane z powstałym stanem zapalnym.

– „Do tej pory trudno jednoznacznie stwierdzić, że uszkodzenia mózgu są spowodowane bezpośrednio działaniem wirusa SARS-CoV-2” – powiedział Nath.

Według badacza zmiany mogą być wywołane reakcją zapalną organizmu na wirusa. Ze względu na niewielką ilość przebadanych przypadków, ciężko na razie wysnuć jednoznaczne wnioski. Niemniej ich odkrycia są zgodne z testami EEG, które ujawniły encefalopatię u pacjentów z COVID-19 – zaburzenia w aktywności mózgu, wskazujące na obrzęk i stan zapalny.

Źródło: medonet.pl, abczdrowie.pl, pap.pl

Kurs online: Doradca Dietetyki z MEN
Kurs online: Doradca Dietetyki z MEN
49,99 zł
Oferta zakończona!
Kurs online: Doradca dietetyczny z zaświadczeniem MEN za 49,99 zł w Akademii Dietetycznie Poprawni

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
1
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz