Home Wideo Szczepionka na koronawirusa. Możesz dostać nawet 100 tys. zł odszkodowania, jeśli coś pójdzie nie tak.

Szczepionka na koronawirusa. Możesz dostać nawet 100 tys. zł odszkodowania, jeśli coś pójdzie nie tak.

Szczepionka na koronawirusa. Możesz dostać nawet 100 tys. zł odszkodowania, jeśli coś pójdzie nie tak.

Resort zdrowia ogłosił szczegóły działania funduszu kompensacyjnego dla ludzi, u których wystąpią działania niepożądane szczepień na COVID-19.

W kolejnych latach fundusz ma objąć wszystkie obowiązkowe szczepienia ochronne. Wypłaty będą finansowane ze Skarbu Państwa. Istnieje kilka warunków, które obejmują wypłaty rekompensat, a ostateczna decyzja ma należeć do specjalnej komisji.

W konferencji udział wzięli minister zdrowia Adam Niedzielski i Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta.

Wypłaty za wystąpienie niepożądanych skutków poszczepiennych przeciwko COVID-19 będą przysługiwać w przypadku, gdy:

  • u pacjenta dojdzie do wstrząsu anafilaktycznego. To nagła sytuacja zagrażającej życiu reakcji na substancję uczulającą.
  • w razie wystąpienia innych objawów, które wymuszą przynajmniej 14-dniowy pobyt w szpitalu.

Jak powiedział Niedzielski, świadczenie będzie wahało się od 10 tys. do 100 tys. zł. W zależności od przebiegu danego przypadku.

– „W Norwegii, by otrzymać takie świadczenie, pacjent musi mieć 15 proc. uszczerbek na zdrowiu” – powiedział Bartłomiej Chmielowiec.

Minister zdrowia powiedział, że do tej pory mieliśmy zaledwie 37 przypadków NOP-ów na 250 tys. szczepień. 1 przypadek był ciężki – kwalifikujący się do odszkodowania. Z tego wynika, że przypadków, które będą kwalifikować się do odszkodowań będzie ok. 120 w skali całego kraju po zaszczepieniu całej populacji.

Wnioski o wypłatę odszkodowania będzie można składać do rzecznika praw pacjenta. Jak poinformował Chmielowiec, będzie można je składać w formie papierowej oraz elektronicznej. Do każdego wniosku wymagana będzie dokumentacja medyczna. Przy rzeczniku ma działać zespół złożony z ekspertów, który będzie oceniać czy aby na pewno doszło do niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Decyzja o wypłacie odszkodowania ma zapadać w ciągu 60 dni. Jeśli będzie pozytywna pacjent otrzyma pieniądze. W przeciwnym wypadku nadal będzie mógł odwołać się do sądu administracyjnego.

Niedzielski powiedział, że uważa za realny scenariusz, w którym do końca wakacji uda się zaszczepić większość populacji i uzyskać odporność zbiorową.

Pakiety day spa: 4 warianty
Pakiety day spa: 4 warianty
79,99 zł
99,99 zł
Oferta zakończona!
Wybrany pakiet day spa z masażem ciała i więcej od 99,99 zł w Salonie Kosmetycznym Mona Lisa

Twoja reakcja?

Super
Super
17
Ha ha
Ha ha
7
Wow
Wow
2
Smutny
Smutny
6
Zły
Zły
13

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz