Home Kategorie Zdrowie Podobno w Polsce jest „Czeski wariant koronawirusa”. Czesi twierdzą, że nie wiedzą nic na ten temat.

Podobno w Polsce jest „Czeski wariant koronawirusa”. Czesi twierdzą, że nie wiedzą nic na ten temat.

Podobno w Polsce jest „Czeski wariant koronawirusa”. Czesi twierdzą, że nie wiedzą nic na ten temat.

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej mówił o obecności „wariantu czeskiego” koronawirusa w Polsce. Jego słowa wywołały niemałe zamieszanie u naszych sąsiadów.

– „Obecnie nie można potwierdzić znalezienia w Polsce brytyjskiego wariantu Covid-19, ale trudno jest przypuszczać, że nie dotarł on jeszcze do naszego kraju. Na razie mamy potwierdzoną informację o tzw. wariancie czeskim” – mówił w poniedziałek 11 stycznia podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Sprawa wywołała spore poruszenie w Czechach. Na odpowiedź tamtejszego Ministerstwa Zdrowia i ekspertów z zakresu wirusologii nie trzeba było długo czekać. W oświadczeniu przesłanym portalowi Seznam Zprávy Barbora Peterová, rzeczniczka prasowa ministerstwa, stwierdziła: „Laboratoria prowadzą coraz większą liczbę badań mających na celu wykrycie ewentualnych nowych mutacji koronawirusa. Jak dotąd, w Czechach takich mutacji nie wykryto”.

– „W Republice Czeskiej nie zaobserwowano rzekomej „czeskiej mutacji” koronawirusa COVID-19” – skomentowała czeska ambasada.

Słowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego tłumaczył we wtorek Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny.

– „Źródłem informacji o wystąpieniu w Polsce wariantu SARS-CoV-2 z mutacjami w genie S, stwierdzonymi wcześniej w Czechach, są dane z sekwencjonowania pełnogenomowego (WGS) wybranych próbek od pacjentów zdiagnozowanych w NIZP-PZH w badaniu RT-PCR jako przypadki potwierdzone COVID-19. Badanie przeprowadzono na przełomie 2020 i 2021 r. W jego ramach analizowano szczegółowo sekwencję nukleotydową genu S wirusa ze względu na komunikat ECDC z 29.12.2020r. o możliwości szerzenia się w Europie wariantów SARS-CoV-2 o różnych właściwościach epidemicznych. W wyniku analizy zidentyfikowany został m.in. profil mutacji w genie S (N439K, del69-70, D614G). Jest określany we wspomnianym komunikacie ECDC jako występujący powszechnie w Czechach, Danii, Irlandii i w mniejszym stopniu w innych krajach UE” – przekazano na Twitterze.

Źródło: fakt.pl

Wycena mieszkania
Wycena mieszkania
30,00 zł
39,00 zł
Oferta zakończona!
Wycena mieszkania z analizą średnich cen mieszkań i więcej od 30 zł z urban.one

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
3
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz