Home Kategorie Życie Wyrok Sądu. Nakaz noszenia maseczek niezgodny z Konstytucją!

Wyrok Sądu. Nakaz noszenia maseczek niezgodny z Konstytucją!

Wyrok Sądu. Nakaz noszenia maseczek niezgodny z Konstytucją!

Po raz kolejny stwierdzono, że pandemiczne rozporządzenia rządu są niezgodne z Konstytucją. Tym razem chodziło o nakaz zasłaniania nosa i ust. Ciekawie co?

O wyroku donosi Business Insider Polska. Sprawa, w której orzekał WSA w Warszawie, miała miejsce późnym wieczorem w kwietniu ubiegłego roku. Policjant z komisariatu w S. dostrzegł w altanie sklepowej dwóch mężczyzn – w tym jednego bez maseczki. Funkcjonariusz podjął interwencję i sporządził z niej notatkę, którą przesłał do lokalnego sanepidu.

Ten w maju 2020 r. nałożył na mężczyznę grzywnę w wysokości 5 tys. zł. Decyzję podtrzymał Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, choć ukarany wskazywał, że “nie stwarzał zagrożenia epidemicznego, gdyż spotkał się z osobą, z którą pracuje w zakładzie pracy – ręka w rękę”.

Ostatecznie sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który uchylił grzywnę.

– “W ocenie Sądu, doszło więc do naruszenia art. 92 ust. 1 Konstytucji RP albowiem rozporządzenie wykonawcze wykraczało w tej części poza granice delegacji ustawowej, ponieważ nie może jej uzupełniać, rozbudowywać ani modyfikować (…). Należy zatem stwierdzić, że skoro zdarzenie faktyczne będące podstawą nałożenia na skarżącego obowiązku zakrywania nosa i ust miało miejsce […] kwietnia 2020 r., tj. w trakcie obowiązywania rozporządzenia RM z 19 kwietnia 2020 r., które jak wyżej wskazano zostało wydane z przekroczeniem delegacji ustawowej, to tym samym tenże obowiązek został nałożony bez podstawy prawnej. W konsekwencji nałożenie sankcji administracyjnej (kary pieniężnej) zawartej w przepisie art. 48a ust. 1 pkt 5 ustawy za naruszenie obowiązku zakrywania nosa i ust (art. 46b pkt 4 ustawy), należy uznać za niezgodne z prawem” – czytamy w uzasadnieniu.

Zastanawiające jest to, jak teraz ludzie zareagują na tą niewątpliwie, niezwykle ciekawą rewelacje. Czy przestaną nosić maseczki? Jak zareaguje rząd? Czas pokaże.

Źródło: innpoland.pl

Mycie i detailing samochodowy
Mycie i detailing samochodowy
45,00 zł
180 dni
do końca oferty!
Myjnia: pakiet Standard z myciem z zewnątrz, myciem felg, szyb oraz hydro-woskiem i więcej od 45 zł w Draco Detailing

Twoja reakcja?

Super
Super
17
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz