Home Kategorie Życie Ferie w czasach PRL-u. Mimo że były skromne, to wypełniała je zabawa. Pamiętacie?

Ferie w czasach PRL-u. Mimo że były skromne, to wypełniała je zabawa. Pamiętacie?

Ferie w czasach PRL-u. Mimo że były skromne, to wypełniała je zabawa. Pamiętacie?

PRL to dość burzliwy okres w historii Polski. Zapaść gospodarcza sprawiła, że Polacy nie mogli sobie pozwolić na życie rodem z zachodu Europy.

PRL to okres, który mocno odcisnął piętno na polskiej historii. Z drugiej jednak strony, dzisiejsi 50-latkowie wspominają tamte czasy ze łzą w oku. Uważają, że wtedy ludzie byli bardziej radośni.

Nie da się ukryć, że w wyniku kiepskiej kondycji polskiej gospodarki w czasach PRL, Polaków nie było stać na dalekie podróże po Polsce, nie mówiąc już o wyjazdach zagranicznych. Wyjazdy były skromne, ale jak wspominają je dzisiejsi 50-latkowie zabawy było bez linku, której do dziś nie można zapomnieć.

Nie tylko dziś, ale również w czasach PRL-u polskie morze było jednym z najchętniej wybieranych regionów, gdzie Polacy spędzali ferie zimowe. Płaski teren, oraz brak stoków narciarskich nie sprawiło, że wycieczka była nieudane. Wręcz przeciwnie, wychowawcy (bo dzieci głównie jeździły na zorganizowane wyjazdy, kolonie) potrafili zapewnić moc atrakcji.

Nad morzem nie było popularnego dziś morsowania. Żaden z wychowawców nie myślał o wchodzeniu do zimnej wody z dziećmi. Zresztą, książkowa zima w latach 80. i niskie temperatury sprawiały, że morze niemal cały sezon morze pokryte było krą. Wyglądało to naprawdę zjawiskowo.

Obowiązkowymi punktami zimowiska, bez względu na to, w jakim miejscu było zorganizowane, były wojna na śnieżki, lepienie bałwana oraz kulig. Nie obyło się bez życia towarzyskiego, które najczęściej toczyło się wewnątrz ośrodka.  Słowem było co robić, mimo braku internetu etc.

W czasach PRL-u prężnie działały hufce harcerskie, które bardziej niż kto inny, organizowały zimowe wyjazdy dla swoich podopiecznych. Wyjazdy odbywały się nie tylko nad morze, ale również na południe Polski. A ludzie mówią, że nawet sama jazda pociągiem, to była wielka frajda. Zabawa na stokach nie skupiała się tylko na nartach i jeżdżeniu na drogim sprzęcie. Wiele osób nie mogło sobie pozwolić na zakup nart, ale nikomu ten fakt nie przeszkadzał, brało się worek foliowy i zjeżdżało z górki.

Źródło: turysci.pl

Gładkie ciało
Gładkie ciało
35,99 zł
60,00 zł
Oferta zakończona!
Depilacja woskiem wybranych partii ciała od 35,99 zł w Beauty Face (do -50%)

Twoja reakcja?

Super
Super
2
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz