Home Kategorie News Ponad 20 seniorów zmarło po podaniu szczepionki w Norwegii. Trwa wyjaśnianie przyczyn.

Ponad 20 seniorów zmarło po podaniu szczepionki w Norwegii. Trwa wyjaśnianie przyczyn.

Ponad 20 seniorów zmarło po podaniu szczepionki w Norwegii. Trwa wyjaśnianie przyczyn.

23 osoby starsze zmarły po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki firmy Pfizer. Jak podaje państwowa agencja medyczna, trwa badanie przyczyn śmierci.

Na ten moment sekcja zwłok 13 zmarłych wykazała, że powodem mogły być reakcje niepożądane po podaniu szczepionki. W sumie w Norwegii zaszczepiono już ok. 25 tys. starszych osób.

– „Opinie lekarskie sugerują, że powszechnie notowane reakcje niepożądane na szczepionki mRNA, takie jak gorączka i nudności, mogły przyczynić się do śmiertelnych przypadków wśród niektórych spośród osłabionych pacjentów” – informuje główny lekarz norweskiej agencji Sigurd Hortemo.

Obecnie trwa badanie poszczególnych przypadków, jednak władze medyczne kraju już zaktualizowały zalecenia dotyczące szczepień, wskazując na szczególną ostrożność w przypadku osób schorowanych i o obniżonej odporności.

Instytut Zdrowia Publicznego Norwegii zaznacza też:

– „W przypadku osób, których oczekiwana długość pozostałego życia jest krótka, korzyści płynące z zaszczepienia mogą być marginalne lub pomijalne”.

Agencja dodaje, że w testach przeprowadzonych przez Pfizer/BioNTec przed wprowadzeniem szczepionki na rynek, była niewielka liczba osób po 85. roku życia. Podkreślono też, że w Norwegii prowadzona jest szeroko zakrojona akcja szczepienia wiekowych i często schorowanych pensjonariuszy domów opieki, w których średnio na tydzień umiera ok. 400 osób.

Pfizer, cytowany przez Bloomberg, podaje że współpracuje z Norwegami i ocenia, iż „liczba przypadków nie jest alarmująca, jest zgodna z założeniami”.

Pfizer ogłosił w piątek, że zmniejsza dostawy szczepionek do Unii Europejskiej, w tym do Polski. Według koncernu powodem jest plan zwiększenia możliwości produkcyjnych, a braki będą uzupełnione do końca kwartału.

Źródło: rmf24.pl

Zdjęcia do dokumentów
Zdjęcia do dokumentów
12,00 zł
24,00 zł
Oferta zakończona!
Zdjęcia do dokumentów: 4 zdjęcia za 12 zł i więcej opcji w Studiu Videomovie (-50%)

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
5
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
15
Zły
Zły
25

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz