Home Kategorie Ludzie Szpital ponownie odłączył Polaka od aparatury. Dramatyczna walka części rodziny o jego życie.

Szpital ponownie odłączył Polaka od aparatury. Dramatyczna walka części rodziny o jego życie.

Szpital ponownie odłączył Polaka od aparatury. Dramatyczna walka części rodziny o jego życie.

Polak od dwóch miesięcy przebywa w śpiączce, znajduje się w szpitalu w Plymouth w południowo-zachodniej Anglii, ponownie wstrzymano mu podawanie pożywienia i wody.

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu nie przyjął skargi złożonej przez część rodziny pacjenta, która starała się zapobiec odłączeniu aparatury. Na wstrzymanie karmienia i nawadniania wyraziła zgodę  żona i dzieci Polaka.

Krewni mężczyzny skierowali do Strasburga skargę na to, że angielski sąd odmówił im prawa do apelacji od decyzji zezwalającej szpitalowi na odłączenie rurek, którymi pacjentowi podawane było pożywienie i woda.

W następstwie nie przyjęcia skargi przez Trybunał Strasburski w moc weszła brytyjskiego decyzja Sądu Opiekuńczego z 31 grudnia pozwalająca na wstrzymanie odżywiania i nawadniania mężczyzny.

 – „Nasze możliwości praktycznie się wyczerpały” – poinformowali krewni Polaka, przeciwni odłączeniu aparatury.

Jednocześnie przekazali: – „Złożyliśmy wniosek do premiera i rządu o złożenie skargi przez państwo polskie do ETPC z art. 33 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, czyli żeby Polska wystąpiła przeciwko Wielkiej Brytanii w tej sprawie”

Sprawa dotyczy mężczyzny w średnim wieku , który od kilkunastu lat mieszka w Anglii.6 listopada 2020 roku doznał zatrzymania akcji serca na co najmniej 45 minut, w wyniku czego według lekarzy doszło do poważnego i trwałego uszkodzenia mózgu.

Szpital w Playmouth wystąpił do sądu z wnioskiem o zgodę na odłączenie mężczyzny od aparatury podtrzymującej życie. Zgodę na odłączenie wyraziła również najbliższa rodzina: żona pana Sławomira i jego dzieci. Żona Polaka uważa, że jej mąż nie chciałby być podtrzymywany przy życiu w obecnym stanie.
Przeciwne były temu natomiast mieszkające w Polsce matka i siostra, a także mieszkające w Anglii druga siostra i siostrzenica.

Matka mężczyzny twierdzi, że w trakcie wizyty członków rodziny w szpitalu jej syn płakał, ruszał głową, reagował na głos, zatem nie można mówić o tym, że znajduje się on w śpiączce ani tym bardziej w stanie wegetatywnym, lecz jest to już stan minimalnej świadomości. Jej zdaniem szpital nie wykonał wszystkich badań w związku z poprawą stanu jej syna.

Z inicjatywy rodziny, która walczy o życie Polaka pojawił się film przedstawiający pana Sławomira ze wstrząsającym opisem na You Tube:

To jest Sławek, który umiera w angielskim szpitalu z głodu i pragnienia. Został odłączony po raz czwarty. Rząd musi zainterweniować w sprawie Polaka! Sławek po rozległym zawale serca i niedotlenieniu mózgu przebywa w brytyjskim szpitalu. Lekarze, już po trzech dniach, chcieli go uśmiercić, gdy jeszcze był w śpiączce. Twierdzili, że on się nigdy nie obudzi. Jednak wybudził się, oddycha samodzielnie, reaguje na bliskich. Szpital zamierza go zabić przez zagłodzenie i odwodnienie, a rodzina rozpaczliwie walczy żeby go uratować. Sądy brytyjskie zdecydowały, że powinno się go uśmiercić. Także ETPC w Strasbourgu odrzucił wnioski rodziny. Potrzebna pilna interwencja rządu i prezydenta!”

Sąd Opiekuńczy odrzucił dowody rodziny, wskazując, że nagrane smartfonem wideo nie ma takiej samej wagi jak badania medyczne, mruganie oczami według lekarzy jest naturalnym odruchem osoby pozostającej w tym stanie i niekoniecznie jest ono reakcją na obecność kogoś z rodziny.Sąd nie zgodził się też na przetransportowanie pacjenta do Polski, argumentując, że wiązałoby się to z dużym ryzykiem śmierci w trakcie transportu, co byłoby bardziej pozbawiające godności niż odłączenie aparatury. Sąd postanowił wówczas, że szpital ma się wstrzymać z odłączaniem pożywienia i wody do czasu aż ETPC zdecyduje, czy przyjmie skargę rodziny, czy też nie. Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu nie przyjął skargi
Rodzina błaga rząd w Polsce o interwencje w sprawie naszego rodaka.

Źródła: youtube.com/o2.pl/polsatnews.pl/rmf24.pl
Zdjęcie: YouTube
Pakiety day spa dla 1-2 osób
Pakiety day spa dla 1-2 osób
79,99 zł
250,00 zł
Oferta zakończona!
Pakiety day spa z masażem twarzy i więcej za 89,99 zł i inne opcje w JUGI – Kosmetologia & SPA

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
13
Smutny
Smutny
34
Zły
Zły
14

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz