Home Kategorie Zdrowie Nowy, coraz częściej występujący objaw COVID-19. Brytyjski naukowiec ostrzega.
16.80K

Nowy, coraz częściej występujący objaw COVID-19. Brytyjski naukowiec ostrzega.

Nowy, coraz częściej występujący objaw COVID-19. Brytyjski naukowiec ostrzega.

Brytyjski epidemiolog prowadzący badania nad koronawirusem, zwraca uwagę na pojawiające się mniej typowe objawy COVID-19. Są to plamy na języku oraz owrzodzenie jamy ustnej.

Prof. Tim Spector to specjalista w zakresie epidemiologii i genetyki na King’s College London. Od początku pandemii prowadzi on projekt badawczy analizujący dane o objawach COVID-19, które zakażeni zgłaszają poprzez specjalną aplikację.

W ubiegłym tygodniu uczony zwrócił uwagę na mniej znany symptom choroby.

– „Jedna na pięć osób z COVID-19 ma mniej powszechne objawy, których nie ma na oficjalnej liście – takie jak np. wysypka. Widzimy wzrastającą liczbę covidowych języków i dziwne wrzody w jamie ustnej. Jeśli masz dziwne symptomy albo po prostu ból głowy czy jesteś zmęczony – zostań w domu” – napisał epidemiolog na Twitterze, zamieszczając zdjęcie języka z dużą białą plamą.

Na „covidowy język” jakiś czas temu zwracali też uwagę czescy naukowcy.

– ”Owrzodzenie języka to bezpośredni objaw infekcji SARS-CoV-2, który pojawia się na skutek zaburzenia funkcjonowania układu odpornościowego. Podatność błony śluzowej jamy ustnej na SARS-CoV-2 może być wynikiem ekspresji enzymu konwertującego angiotensynę 2 (ACE2) w nabłonkowych komórkach języka” – pisał dr Abanoub Riad na łamach czasopisma „Oral Diseases”.

Z badań czeskich naukowców wynikało, że takie infekcje jamy ustnej zdarzają się głównie u pacjentów przechodzących COVID-19 łagodnie lub bezobjawowo.

Źródło: twitter.com

Off-road: szkolenie z nagraniem HD
Off-road: szkolenie z nagraniem HD
89,99 zł
Oferta zakończona!
45-minutowe szkolenie z jazdy off-road z nagraniem HD i bonem wartościowym za 89,99 zł i więcej opcji w Abstractive

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
5
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz