Home Kategorie Porady Sprawdź szuflady. Za starą monetę 10 gr otrzymasz nawet 20 tysięcy złotych
4.33K

Sprawdź szuflady. Za starą monetę 10 gr otrzymasz nawet 20 tysięcy złotych

Sprawdź szuflady. Za starą monetę 10 gr otrzymasz nawet 20 tysięcy złotych

Stara moneta i banknot pochodzące z PRL potrafią być sporo warte dla numizmatyków. Jednak prawdziwy eksponat od bezwartościowej gotówki potrafi dzielić kilka detali, o których mało kto wie.

Tak było choćby wtedy, gdy sprzedano 10 groszy z PRL za 24 tys. zł. Po każdej tego typu, głośnej medialnie sytuacji, zaczyna się oblężenie antykwariatów z prośbami o wycenę. Eksperci w większości przypadków spotykają się z bezwartościowymi monetami i banknotami.

– „Potem dostajemy setki maili, dziesiątki telefonów i spędzamy wiele czasu wyjaśniając, że 10 groszy wyceniane na 20 tys. to rzadkość, a pieniądze peerelowskie, zwłaszcza banknoty zwykle są niewiele warte” – mówił właściciel Gabinetu Numizmatycznego w Warszawie, Damian Marciniak dla Business Insider.

Jak wskazuje Business Insider, kolekcjonerzy szukają monet i banknotów, które można śmiało nazwać unikatami. Dotyczy to środków płatniczych, które były emitowane w bardzo niskim nakładzie. Wiele zależy również od stanu. Niektóre monety i banknoty prezentują jakąkolwiek wartość tylko wtedy, gdy nigdy nie były używane w obiegu.

– „O wartości pieniądza stanowi przede wszystkim jego stan. Idealny, nieużywany – podbija cenę. Np. słynną pięciozłotówkę bitą w latach 1958-1974, która na rewersie ma rysunek rybaka ciągnącego sieci, można sprzedać na aukcjach nawet i za 8 tys. zł, ale tylko, gdy nigdy nie była używana. Taka sama moneta pochodząca z obiegu jest natomiast sprzedawana na wagę, w cenie ok. kilkunastu złotych za kilogram” – komentował Marciniak.

Wyjątkowo łatwo można ocenić wartość pieniądza za pomocą 70-punktowej skali NGC (Numismatic Guaranty Corporation). Pieniądz obiegowy z reguły ma tylko kilka punktów wartości, choć są oczywiście rzadkie wyjątki.

Na pewno do niewiele wartych należą banknoty emitowane w Polsce w trakcie hiperinflacji z przełomu lat 80 i 90. Również monety z tego okresu są niewiele warte, gdyż masowo zalegały w mieszkaniach. Nawet jeśli są zachowanie w idealnym stanie. Dotyczy to także pieniędzy z reformy walutowej z 1950 roku.

Według Business Insider, złotówka, która zdobyła w certyfikacji 65 punktów została sprzedana za ok. 2 tys. zł. Z kolei ta sama moneta z 67 punktami NGC, została zakupiona za 8,5 tys. zł. Natomiast złotówka z 1988 roku w idealnym, menniczym stanie wyceniana jest na 150 zł. Koszt certyfikacji wynosi jednak 100 zł, więc zarobek jest dosyć niski.

Źródło: biznesinfo.pl

 

 

Odgrzybianie i serwis klimatyzacji
Odgrzybianie i serwis klimatyzacji
23,99 zł
29,99 zł
Oferta zakończona!
Ozonowe odgrzybianie klimatyzacji z kontrolą sprawności za 29,99 zł i więcej opcji w Auto Servis

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz