Zwolnienie lekarskie lepiej płatne? Nowe zasady L4 bardziej korzystne dla pracowników.

Do Sejmu trafił projekt ustawy, który zakłada wypłatę 100 proc. wynagrodzenia za zwolnienie lekarskie w przypadku choroby zakaźnej lub przebywania na kwarantannie czy w izolacji.
100 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należy się za:
- okres pobytu w szpitalu, jeżeli niezdolność do pracy będzie spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy albo
- niezdolność do pracy wystąpi w czasie ciąży lub
- będzie spowodowana wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów albo zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.
Do 5 września 2020 roku 100 proc. wynagrodzenia za czas choroby otrzymywali także lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni. Od 5 września br. ubezpieczony zatrudniony w podmiocie leczniczym, który był niezdolny do pracy z powodu COVID-19 w związku z wykonywaniem obowiązków wynikających z zatrudnienia w podmiocie leczniczym lub przebywał na obowiązkowej kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych, ponieważ pozostawał w styczności z osobami chorymi z powodu COVID-19 w związku z wykonywaniem obowiązków, ma prawo do zasiłku chorobowego na ogólnych zasadach.
– „Po wyczerpaniu 33 lub 14 dni wypłaty wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy z powodu choroby należy mu się zasiłek chorobowy w wysokości odpowiednio 70 proc. lub 80 proc. podstawy wymiaru, a nie 100 proc.” – mówi Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
W świetle nowych przepisów na wynagrodzenie w wysokości 100 proc. na zwolnieniu lekarskim przysługiwałoby w przypadku:
- choroby zakaźnej trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a do 14 dni u pracownika, który ukończył 50. rok życia,
- okresu poddawania się kwarantannie, izolacji lub innym przewidzianym w prawie formom odosobnienia w związku z chorobą zakaźną trwającego łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a do 14 dni u pracownika, który ukończył 50. rok życia.
Posłowie Lewicy przekonują, że proponowane zmiany przyniosą pożądane skutki społeczne, gospodarcze i finansowe. Dzięki temu rozwiązaniu w przypadku wystąpienia choroby zakaźnej i związanej z tym niezdolności do pracy, nie ucierpi ekonomicznie gospodarstwo domowe, zwłaszcza gdy na zwolnieniu lekarskim będzie główny żywiciel rodziny. Co sądzicie o tych zmianach?
Źródło: dziennikzachodni.pl
Twoja reakcja?





Zostaw swój komentarz