Home Kategorie Ludzie 50 lat temu na antenie pojawił się pierwszy odcinek „Z kamerą wśród zwierząt”. Co teraz robią Gucwińscy?

50 lat temu na antenie pojawił się pierwszy odcinek „Z kamerą wśród zwierząt”. Co teraz robią Gucwińscy?

50 lat temu na antenie pojawił się pierwszy odcinek „Z kamerą wśród zwierząt”. Co teraz robią Gucwińscy?

Hanna i Antoni Gucwińscy byli prawdziwymi gwiazdami TVP. 17 stycznia minęło dokładnie 50 lat od dnia, w którym wyemitowano pierwszy odcinek „Z kamerą wśród zwierząt. Ten program to legenda.

Gucwińscy przez ponad 30 lat opowiadali w telewizji o rozmaitych zwierzętach, a także ich życiu oraz obyczajach. Widzowie byli wówczas oprowadzani po wrocławskim ZOO, którym zarządzali prowadzący program. Po przejściu na emeryturę para postanowiła oddać się nieco innym zajęciom.

„Z kamerą wśród zwierząt” to polski program przyrodniczy, którego produkcją zajmowała się TVP Wrocław. Nadawany był od 17 stycznia 1971 roku do 22 czerwca 2002 roku niezmiennie na antenie TVP1. Program cieszył się ogromną popularnością, zwłaszcza w latach 80.

Każdy odcinek trwał maksymalnie 25 minut. Produkcja została kilkukrotnie nagrodzona. Zdobyła ona dwa Wiktory w latach 1986 oraz 1988, a także dwa Złote Ekrany w tych samych latach. Program był naprawdę wysokiej jakości. Stąd jego niewątpliwa popularność.

– „Przy dzikich zwierzętach najlepiej być samemu. A tymczasem do nakręcenia takiego programu potrzebna była ekipa: kamerzysta, oświetleniowiec, dźwiękowiec. Zwierzęta się bały, musiały się oswoić z obcymi ludźmi. Musieliśmy zmienić sposób myślenia, jaki panował w TV. To kamera musiała się dostosowywać do zwierzęcia, a nie na odwrót. Kamera miała filmować to, co się dzieje. Być, towarzyszyć. Bez nadmiernej ingerencji” – opowiadała Hanna Gucwińska w jednym z wywiadów z „Gazetą Wrocławską”.

– „A żeby było łatwiej, żeby jak najwięcej pokazać naturalnych zachowań zwierząt, niejednokrotnie sam chwytałem za kamerę i filmowałem zwierzęta, bo mnie znały. Zależało nam, żeby pokazywać świat zwierząt takim, jaki jest” – dodał Antoni Gucwiński.

W 2006 roku Gucwińscy przestali zarządzać wrocławskim ZOO, co było związane z aferą dotyczącą jakości życia zwierząt w ZOO.  Po tym, jak byli prezenterzy odeszli z ZOO, postanowili zająć się własnymi zwierzętami domowymi. W ich domu znajdują się między innymi psy, jeże pigmejskie, żółwie oraz papugi. Publikują również prace naukowe.

Źródło: pikio.pl

Colorland: fotoksiążka A3 i więcej
Colorland: fotoksiążka A3 i więcej
31,00 zł
Oferta zakończona!
Fotoksiążka kwadratowa od 26,90 zł (20x20 lub 30x30) lub w formacie A3 (od 80 zł) i więcej z Colorland

Twoja reakcja?

Super
Super
6
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz