Home Kategorie Życie Ujawniono czego górnicy wymagają od rządu. Trzeba przyznać, że naprawdę sporo

Ujawniono czego górnicy wymagają od rządu. Trzeba przyznać, że naprawdę sporo

Ujawniono czego górnicy wymagają od rządu. Trzeba przyznać, że naprawdę sporo

Górnicy domagają się planu transformacji gospodarczej Śląska oraz programów osłonowych dla górników, którzy stracą pracę w trakcie tego procesu. Nie przewidują możliwości negocjacji.

Jak przekonywano: – „sytuacja rynku surowców energetycznych, mniejsze zapotrzebowanie na produkowaną z węgla energię elektryczną, polityka klimatyczna Unii Europejskiej, jak również globalna recesja gospodarcza spowodowana pandemią koronawirusa spowodowały, że dalsze stabilne funkcjonowanie branży górniczej zostało zagrożone„- .

Wśród argumentów za przyjęciem nowelizacji wymieniano na przykład to, że pogorszyła się kondycja ekonomiczno-finansowa przedsiębiorstw górniczych. Tylko czy górnictwo zwyczajnie, nie jest już rentowne? Tego nie da się zmienić.

Dlatego niezbędny miał być plan naprawczy, który zabezpieczy energetycznie państwo przez ekonomicznie uzasadnione wydobycie węgla, a zarazem wygasi działalność jednostek, które przynoszą największe straty, a ich funkcjonowanie jest ekonomicznie i geologicznie nieuzasadnione.

Jak czytamy w wnp.pl, kluczowe elementy przygotowanego przez stronę związkową projektu to m.in. mechanizm finansowania transformacji gospodarczej województwa śląskiego, inwestycje w nowoczesne, bezemisyjne technologie węglowe mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz system osłon socjalnych dla pracowników sektora górniczego.

Proponowane gwarancje to na przykład płatne urlopy górnicze – jeżeli w systemie alokacji pracownik nie będzie miał zagwarantowanej ciągłości zatrudnienia pod ziemią lub w zakładzie przeróbki mechanicznej węgla.

Dla pracujących pod ziemią miałby to być urlop maksymalnie 4-letni, a dla przeróbki maksymalnie 3-letni. Górnicy mieliby w tym czasie otrzymywać 80 proc. wynagrodzenia z okresu ostatnich 6 miesięcy.

Z tego instrumentu mogliby jednak korzystać wyłącznie ci pracownicy, którzy po zakończeniu urlopu nabędą uprawnienia emerytalne. Dla osób z krótszym stażem pracy przewidziano odprawy w wysokości 120 tys. zł netto. Tylko czy rząd się na to zgodzi?

Źródło: innpoland.pl

Masaż - Czekolada w firmie Go2Slim Studio Modelowania Sylwetki
Masaż - Czekolada w firmie Go2Slim Studio Modelowania Sylwetki
93,60 zł
180,00 zł
Oferta zakończona!
Do 48% zniżki na: Masaż - Czekolada w firmie Go2Slim Studio Modelowania Sylwetki

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz