Home Kategorie Ludzie Z ostatniej chwili. Jest decyzja w sprawie kard. Dziwisza. Tłumaczenie wywołało burzę.

Z ostatniej chwili. Jest decyzja w sprawie kard. Dziwisza. Tłumaczenie wywołało burzę.

Z ostatniej chwili. Jest decyzja w sprawie kard. Dziwisza. Tłumaczenie wywołało burzę.

Do prokuratury złożono zawiadomienie przeciwko Dziwiszowi tuż po publikacji filmu „Don Stanislao”. Śledczy z Krakowa zdecydowali jednak o zaniechaniu czynności, a duchowny nie odpowie za swoje czyny przed sądem.

W „Don Stanislao” wskazano, że Dziwisz wiedział o czynach pedofilskich w Kościele, ale nie zrobił nic, aby ukarać sprawców. Zawiadomienie w tej sprawie trafiło do prokuratury w Krakowie, która jednak odmówiła wszczęcia śledztwa.

Jak informują dziennikarze RMF FM, europoseł złożył zawiadomienie, a prokuratura przesłuchała go i zapoznała się z materiałami dowodowymi. Mimo to zapadła decyzja o odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie.

Jak tłumaczy prokuratura, kardynał Stanisław Dziwisz nie popełnił przestępstwa, gdyż w latach 2006-2012 nie było obowiązku zawiadamiania policji lub prokuratury o tego typu przestępstwach. Te szokujące wyjaśnienia śledczych wywołały burzę.

Działania podejmowane przez Dziwisza nie mogą być też traktowane jako utrudnianie postępowania przygotowawczego. Mowa o przenoszeniu księży do innych parafii, o czym decydować miał duchowny.

Prokuratura w Krakowie uznała, że nie było to ukrywanie księży winnych nadużyć seksualnych. Decyzja śledczych o odmowie wszczęcia postępowania przeciwko Dziwiszowi nie jest prawomocna.

„Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza” wywołał spory skandal. Dokument wskazuje na to, że były sekretarz Jana Pawła II latami brał udział w ukrywaniu przestępstw seksualnych w Kościele.

Po emisji filmu Dziwisz zadeklarował, że chce wyjaśnić wszelkie zarzuty kierowane w jego stronę. Apelował, aby kwestie poruszone w filmie były zbadane przez niezależną komisję.

– „Zależy mi na transparentnym wyjaśnieniu tych spraw. Nie chodzi o wybielanie lub ukrywanie ewentualnych zaniedbań, ale o rzetelne przedstawienie faktów” – podkreślał polski kardynał.

Źródło: rmf24.pl

Sala zabaw: całodniowe wejścia
Sala zabaw: całodniowe wejścia
30,40 zł
75,00 zł
Oferta zakończona!
Sala zabaw: 3 całodniowe wejścia za 38 zł i więcej opcji w Krainie Kropka (do -55%)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
7
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
18

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz