Home Kategorie News Już wiemy, kto nie dostanie 14 emerytury. Zapadła decyzja.
10.89K

Już wiemy, kto nie dostanie 14 emerytury. Zapadła decyzja.

Już wiemy, kto nie dostanie 14 emerytury. Zapadła decyzja.

14 emerytura nie należy się wszystkim seniorom w Polsce. Wiemy, kto nie dostanie dodatkowych pieniędzy. Posłowie opozycji chcieli wprowadzić poprawkę w ustawie, ale zmiany zostały zablokowane przez partię rządzącą.

14 emerytura ma być dodatkiem dla tych, których miesięczne dochody nie przekroczą pewnego limitu. Posłowie opozycji są oburzeni wprowadzeniem progu dochodowego i podkreślają, że takie rozwiązanie jest niesprawiedliwe wobec tych, którzy ciężko pracowali przez całe życie.

– „Projekt rządowy dzieli świadczeniobiorców na lepszych gorszych. Premiuje tych, którzy nie pracowali. Wprowadzając próg dochodowy w wysokości 2900 zł odbieracie godność emerytom i rencistom, którzy ciężko pracowali przez całe życie” – podkreśliła w Sejmie posłanka KO Joanna Frydrych.

Mimo iż posłowie KO opracowali projekt zmian w ustawie, który znosi limit progu dochodowego, poprawka została zablokowana przez partię rządzącą.

– „Projektowane rozwiązanie wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom większości emerytów i rencistów, stanowiąc wsparcie finansowe, znaczące dla osób pobierających niskie świadczenia emerytalno-rentowe” – przekazał rząd w uzasadnieniu do projektu ustawy.

Pełny dodatek ma przysługiwać osobom, których świadczenia nie przekraczają 2900 zł brutto. Później kwota czternastki ma być odpowiednio zmniejszana, wraz ze wzrostem świadczenia w systemie „złotówka za złotówkę”. To oznacza, że dodatku nie otrzymają ci, którzy otrzymują emeryturę większą niż 4150 zł.

Z uzasadnienia projektu ustawy wynika, że mniejszych wypłat może spodziewać się 1,2 mln seniorów, a ponad 700 tys. emerytów i rencistów będzie całkowicie pominięte w procesie wypłat czternastek, ze względu na za wysokie świadczenie podstawowe.

Jeśli poprawka przedstawiona przez posłów KO zostałaby przyjęta, oznaczałoby to zniesienie limitu dochodowego. To z kolei przełożyłoby się na wypłatę dodatku w pełnej kwocie każdemu seniorowi, niezależnie od wysokości świadczenia emerytalnego lub renty.

14 emerytura ma zostać wypłacona jednorazowo w kwocie nie niższej, niż kwota minimalnego świadczenia emerytalnego. Jak wskazali dziennikarze „Faktu”, obecne rozwiązanie spowoduje, że z czternastką pożegna się również wielu posłów, zarówno opozycji, jak i partii rządzącej.

Źródło: fakt.pl

Orientalne pakiety day spa
Orientalne pakiety day spa
127,99 zł
350,00 zł
Oferta zakończona!
Pakiet day spa Orient z masażem, maską i więcej od 159,99 zł w Instytucie Medycyny Estetycznej i Kosmetologii Hialuron

Twoja reakcja?

Super
Super
15
Ha ha
Ha ha
3
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
2
Zły
Zły
3

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz